Jesper Koch til pressemøde på 'Masterchef' 2025
Jesper Koch til pressemøde på "Masterchef" 2025

Jesper Koch stoppede i “Masterchef”: Håber på endnu en sæson

Hvis det står til ham, er "Masterchef" slet ikke færdigt med at rulle over de danske tv-skærme.

logo herognu HER&NU HN

Tilbage i april kom det frem, at Jesper Koch og Jakob Mielcke havde kastet forklædet i ringen og begge stoppede som dommere i "Masterchef", efter de begge havde siddet på tjansen i over et årti.

Makkerparret fortsætter dog tv-eventyret sammen og optog tidligere på året et nyt rejseprogram på Viaplay, der får premiere senere på året.

Artiklen fortsætter under videoen...

Hvorvidt "Masterchef" fortsætter uden de to kendiskokke, og hvem der i så fald skal erstatte dem, ved vi ikke endnu.

Det gør Jesper Koch heller ikke, men han håber ikke, at programmet forsvinder sammen med ham, og han vil meget gerne give stafetten videre.

Det fortalte han, da HER&NU mødte ham til premieren på Sønderborg Sommer Revy Show fredag aften.

– Jeg håber, de kommer til at lave en sæson mere. Formatet har fuld berettigelse til sendefladen, lød det fra tv-kokken, der kun har rosende ord at sige om sit mangeårige arbejde i programmet, der har kørt i 12 sæsoner og fik premiere tilbage i 2011.

– Jeg har været så stolt over at lave det og har lavet så mange programmer. Det er et fantastisk program.

Selvom Jesper Koch ikke længere skal bedømme amatørkokkenes egenskaber, så vil seerne fortsat få fornøjelsen af at se ham og Jakob Mielcke prøvesmage mad og dele deres viden – denne gang ude i verden frem for i et tv-studie.

– Det er virkelig et godt rejseprogram. Mad, kultur, humor – men hele tiden med en krog, så det har noget med mad og drikkevarer at gøre. Det har været en fornøjelse. Jakob er et fantastisk menneske, fortalte Jesper om det kommende program.