-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Det sidste farvel til prins Henrik: Her er asken spredt
Asken er spredt efter Prinsgemalens eget ønske.
Den kongelige familie har nu opfyldt afdøde prins Henriks sidste ønsker ved at fordele hans aske de to steder, han bad om. Det bekræftede Kongehusets sidste lørdag i en pressemeddelelse.
Den ene del blev nedsat i en urne i den private have på Fredensborg Slot, mens den anden del skulle spredes i de danske farvande.
LÆS OGSÅ: Efter Henriks død: Margrethe får stor lønstigning
LÆS OGSÅ: Vildt forbrug: Kongehuset fyrer 129.160 kroner af hver dag
- Prinsens ønsker er nu opfyldt, og den kongelige familie var samlet ved begge lejligheder. Yderligere detaljer betragtes som private, lød det i den korte meddelelse, der blev udsendt en time før dronning Margrethe lørdag formiddag ankom alene til Helsingør.
Hun var fredag eftermiddag stævnet ud fra Svendborg med sine sønner og deres hustruer efter det vellykkede besøg i forbindelse med sommertogtet. Næsten i al ubemærkethed var først prins Joachim og prinsesse Marie ankommet til Honnørkajen i Svendborg ved 15-tiden og gået ombord på Dannebrog. En halv time senere ankom kronprins Frederik og kronprinsesse Mary.
LÆS OGSÅ: Mary afslører: Sådan friede Frederik
Artiklen fortsætter under videoen, hvor du kan høre dronning Margrethe fortælle om Kongehusets specielle forhold til Livgarden.
LÆS OGSÅ: Dronning Margrethe taber millioner
Ifølge HER&NU's oplysninger spredte de herefter sammen prins Henriks aske i Det Sydfynske Øhav – et farvand, der altid har ligget hans hjerte nær. Hans første sejltur med Dannebrog som nygift gik i juni 1967 gennem netop Det Sydfynske Øhav og Svendborgsund. Siden er han vendt tilbage utallige gange og nu en sidste gang for at hvile for evigt.
Ifølge HER&NU's informationer gik kronprinsparret, prins Joachim og prinsesse Marie i land igen ved 19.30-tiden, da Dannebrog kort lagde til i Middelfart Gammel Hav. Herefter fortsatte dronning Margrethe alene til Helsingør, hvor hun ved 10-tiden blev modtaget af blandt andre viceborgmester Henrik Møller. Hun blev herefter kørt til Fredensborg Slot, hvor den anden halvdel af prins Henriks aske tidligere på sommeren blev nedsat ved en højtidelighed i den private have
LÆS OGSÅ: Dronning Margrethe for syg til job
LÆS OGSÅ: ‘Gift ved første blik’-Stefan: Jeg var overrasket, da jeg så Vanessa