'Paradise'-Sascha: Fik en spiseforstyrrelse efter brud med utro ekskæreste

Sascha Mia Rasmussen har levet i et forhold med manipulation og utroskab, men nu siger hun stop.

Sascha Mia Rasmussen deltog i 'Paradise Hotel' sæson otte i 2012. Siden dengang er der imidlertid sket en hel del i Sascha Mias liv. I dag er hun alenemor til sønnen Milas efter et hårdt brud med ekskæresten, der også er far til Milas. Ekskæresten er ifølge den tidligere paradiso både manipulerende og var hende utro flere gange og over længere tid. Bruddet tog så hårdt på den tidligere paradiso, at hun tabte sig 10 kilo.

- Efter mine episoder med ham fik jeg en spiseforstyrrelse, og jeg tabte mig 10 kilo. Tiden med ham er uden tvivl den værste, jeg er gået igennem. Jeg var så langt nede og blev manipuleret. Episoden var i 2014, men jeg havde det heller ikke godt i hele 2015 og noget af 2016 på grund af ham. Det er først nu, jeg er kommet ovenpå igen, fortæller Sascha Mia, som fik hjælp af veninderne til at komme videre:

- Jeg blev tvunget til at spise hver dag, og min veninde måtte tvinge mad ned i mig. Jeg måtte starte med en bid hver dag for at begynde med at spise igen, og jeg havde ingen energi, da jeg kun levede af energidrik. Jeg var så såret, og jeg havde så ondt i hjertet og i hele kroppen faktisk, at jeg ikke kunne spise noget.

LÆS OGSÅ: ‘Paradise’-Sascha skal være mor

Kørte dobbeltspil

Sascha og ekskæresten har været sammen over flere omgange, men der var særligt én episode, der fik den tidligere paradioso til at sige stop. Ekskæresten havde nemlig gang i et dobbeltspil mellem Sascha Mia og en anden pige, og det var ikke første gang, at det var sket.

- Han skrev og kimede mig ned, og han skrev syge kærlighedsromaner til mig hver dag. Til sidst fandt vi sammen igen sådan halvt om halvt, da jeg ville se, om han havde ændret sig. Men igen-igen fandt han sammen med en anden pige, og de var sammen godt fire måneder, fortæller Sascha Mia Rasmussen og uddyber:

- Hun troede jo også, jeg var syg hele tiden, og han havde endda givet hende mit vedhæng i fødselsdagsgave. Efter lang tid blev han busted, da vi valgte at mødes, fordi han blev ved at køre samme spil og være sammen med os begge. Den dag i dag er vi faktisk veninder hende og jeg. Jeg holder meget af hende, og hun ved også godt, hvor syg han er.

LÆS OGSÅ:’Paradise’-Sascha: Jeg genkendte ikke mig selv i ‘Paradise Hotel’

Er færdig med ham

Efter flere op- og nedture slår Sascha Mia Rasmussen nu fast, at det er slut med ekskæresten. Den sidste tid har været hård, og hun føler heller ikke, at sønnen fortjener at være en del af alt det, der er sket mellem hende og ekskæresten.

- Min søn fortjener ikke det her overhovedet, men det har bare været svært, da jeg har siddet fast og ikke kunne komme ud på den anden side, fordi jeg var blevet kørt så langt ned, siger Sascha Mia Rasmussen til Realityportalen.dk

Hun har heller ingen planer om at finde sammen med ekskæresten igen. Det er et overstået kapitel.

- Han er for mig fortabt. Han har ødelagt en kæmpe del af mit liv, og jeg skylder ham intet, da han er en lille stakkel uden selvtillid, som får den på den klamme måde. Jeg har intet at sige til ham længere, og det er også, hvad angår min søn.

Den tidligere paradiso har netop startet en blog, hvor hun forklarer nærmere om, hvordan hun har håndteret bruddet. Læs mere HER. Se flere billeder af Sascha Mia i galleriet øverst i artiklen, hvor man også kan se hende, efter hun havde tabt sig 10 kilo.

LÆS OGSÅ: ‘Paradise’-Kian afslører crush på Fie Laursen

LÆS OGSÅ: TV3 søger ‘Paradise’-deltagere til ny sæson

Følg med på vores Facebookside og vores Instagram, så du hele tiden er opdateret med nyheder fra diverse reality-programmer og kendisser.