-
Sådan skal du reagere, hvis dit barn ser, føler eller hører åndeverdenen
-
Manifester dit drømmeliv – 7 tips, der får dig i gang
-
Kulde, lugt eller lyde? Her er 8 tegn på, at du bliver besøgt af en ånd
-
Er du bange for spøgelser? Her er 5 tips til at blive venner med åndeverdenen
-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
-
Sommerfugle kan være et tegn fra den åndelige verden – her er, hvad de betyder
-
Mangler du ro i hverdagen? Her er 5 meditationer, du kan prøve
Ændrer livsstil: Jeg er ved at blive voksen
Sara Isafolds livsstilsændring indebærer mere selvkærlighed og færre giftige mennesker omkring sig.
Sara Isafold holdt sig ikke tilbage, da hun medvirkede i anden sæson af 'Ex on the Beach', hvor hun fejede benene væk under både Jeppe Risager, men også de mange seere af det populære realityprogram. Hun er kendt for at være en festglad humørbombe, der ryger lidt for mange cigaretter og aldrig siger nej til en fest.
Men noget har ændret sig i realitybabens liv, og hun er nu klar til at lave en livsstilsændring.
- Jeg har døjet utrolig meget med negative tanker, utaknemmelighed, fokus på fester, toxic mennesker omkring mig, dårligt forhold til mad og så videre. Da det gik op for mig, ville jeg gerne gøre noget ved det, fortæller Sara til Realityportalen.
LÆS OGSÅ: Blachman i overraskende udmelding
For Sara betyder livsstilsændringen ikke blot kost og vægttab, som mange forbinder det med.
- For mig er en livsstilsændring de valg, handlinger og rutiner, som man gerne vil ændre i sin hverdag. Jeg bruger rigtig meget tid på selvudvikling og alt det, der gør mig glad. Gåture, varieret og bedre kost, læsning, meditation osv. Jeg er et helt andet sted, end jeg var for bare et halvt år siden, siger hun.
LÆS OGSÅ: Ditte om sin fødsel: Hun kom ikke ud som forventet
Nyder processen
Førhen har Sara været så fokuseret på at nå sine mål, at hun helt har glemt at nyde vejen dertil. Det vil hun gøre anderledes i denne omgang, hvor selve processen i højere grad er i fokus.
- I mit hoved forbinder jeg et mål med et slutresultat. Derfor siger jeg til mig selv, at jeg ikke skal have et slutmål. Jeg har mere fokus på, at jeg bare skal gøre det, som gør mig glad i nuet, og ikke tænke så meget over målet eller fremtiden, siger hun og afslutter:
- Det håber jeg vil gøre, at jeg lever et bedre og mere positivt liv.
LÆS OGSÅ: Bendtners dyre gave sårer Philine