WHAT! Alex Høgh afslører familieforøgelse: Vi græd i flere dage

Alex Høgh og kæresten Johanne Milland startede 2025 med et nyt familiemedlem.

Logo HER&NU Herognu

Der blev delt store nyheder, da skuespiller Alex Høgh var gæst i "Mads og A-holdet" i dag sammen med Mads Langer og Mads Baastrup. Den 30-årige "Vikings"-skuespiller kunne nemlig fortælle om en helt særlig familieforøgelse derhjemme. 

LÆS OGSÅ: Heino Hansen afslører løgn om Krumme

- Jeg har jo en lille nyfødt derhjemme. Det er straight up det samme. Uden at jeg ved, hvordan det er at have en nyfødt menneskebaby, så har jeg en hundebaby nu, fortæller Alex, der har fået en lille cavapoo-hvalp, Charlie, der 14 uger gammel.

LÆS OGSÅ: Carla Mickelborg åbner op om babyplaner

Alex blev kærester med Johanne Milland, der også er skuespiller, i starten af 2023. Senere flyttede turtelduerne sammen - og nu har skuespilparret altså taget endnu et stort skridt sammen.

LÆS OGSÅ: Helena Witt indrømmer: Jeg har løjet hver gang

- Forskellen (på en baby og hundehvalp, red.) er, at den er lynhurtig og har spidse, spidse tænder og at man skal opdrage på den fra første dag af, siger Alex. 

Parret havde i noget tid talt om at blive hundeforældre på et tidspunkt. Pludselig tog det hele fart.

- Så havde vi snakket om, at vi nok skulle have en hund i 2025, men jeg havde ikke regnet med, at det skulle være den 3. januar, griner han og fortsætter:

- Så vi græd de første fire dage, totalt overvældede.

LÆS OGSÅ: Christopher ser tilbage på shitstorm: Aldrig oplevet noget så ubehageligt

Men det nye liv med Charlie, der er en krydsning mellem en Cavilier King Charles og en puddel, har ikke bare været ligetil.  

- Helt idiotisk, jeg outer os totalt nu her i radioen, men jeg ved, at min dejlige kæreste Johanne vil nikke genkendende til alt, det jeg siger. Det var så overvældende, fortæller skuespilleren og fortsætter:

- Vi kommer til at lyde så uprofessionelle, men vi havde en lille plan og sådan, men lige pludselig skulle han hentes, han havde været i det der kuld, og det var nu eller aldrig.

LÆS OGSÅ: Melvin Kakooza deler stor nyhed: Drømmen startede for tre år siden

Alex og Johanne fik hentet den lille cavapoo, og således startede livet med det lille, pelsede familiemedlem Charlie.  

- Så var der et fremmed væsen, der løb rundt derhjemme og bed i alt, afslutter den glade og overvældede hundeejer. 

LÆS OGSÅ: Mia Lyhne og Rasmus Bjerg sammen i ny biograffilm

Alex slår til sidst fast, at der lige i øjeblikket ikke er de helt store projekter i sigte - nu handler det om hund. 

Du kan se en Instagram-video af Alex og Charlie herunder.