Carla Mickelborg og kæresten Carl Tellerup står smilende på den røde løber ved ZULU Comedy Galla 2022.
Carla Mickelborg og kæresten Carl Tellerup på den røde løber

Carla Mickelborg om kærligheden: Derfor fandt vi sammen igen

Tv-værten Carla Mickelborg og kæresten Carl Tellerup fandt sammen igen efter deres brud. Nu fortæller hun, hvorfor de fandt sammen igen.

logo herognu HER&NU HN

Kærligheden blomstrer igen for tv-værten Carla Mickelborg, 37, og kæresten Carl Tellerup, 27.

Tidligere har Carla Mickelborg åbent fortalt om sine drømme om at blive mor og den store hjertesorg, da forholdet til den 10 år yngre Carl brast.

Men parret fandt tilbage til hinanden, og i dag har de skabt et fælles hjem på Østerbro.

Artiklen fortsættes under videoen. 

– Vi fandt simpelthen ud af, at vi slet ikke duer til at være fra hinanden. Det var det hele, vi savnede og ikke kunne undvære ved hinanden, fortæller en storsmilende Carla.

Genforeningen har vist sig at være det helt rigtige for tv-værten, der beskriver det at flytte sammen som en nem og positiv oplevelse.

– Helt ærligt, jeg synes, det har været så nemt at flytte sammen. Det har bare været og er rigtig godt, og det er det helt rigtige, så det endte godt alt sammen, siger hun.

Har lært at mærke efter

Mens Carla Mickelborg er vant til opmærksomheden i rampelyset, lever Carl Tellerup et mere tilbagetrukket liv uden for offentligheden.

Det har også fået Carla til at reflektere over, hvor meget hun egentlig ønsker at dele med omverdenen.

– Carl ved jo godt, hvem han er sammen med, og han elsker mig for den, jeg er, og respekterer fuldstændig det, jeg gør.

Men forholdet har også lært Carla noget vigtigt om sig selv. Hun er blevet mere bevidst om sine egne grænser og om ikke nødvendigvis at skulle dele alle aspekter af sit liv med offentligheden.

– Det er blevet tydeligt for mig, at der også bare er nogle ting, som er rare at holde for sig selv. Og at det handler egentlig ikke så meget om, hvad Carl synes, men mere: Hvad er egentlig rart for mig?

Tidligere har Carla i højere grad søgt svar på sine egne behov gennem andre. I dag er hun blevet bedre til at mærke efter, hvad der føles rigtigt for hende selv.

– Det har jeg nok ikke gjort så meget i tidligere, så han har ligesom også lært mig at mærke efter, hvad jeg har brug for, og ikke bare give det hele væk på én gang, fortæller hun.

For Carla handler det i dag også om at finde ro i sig selv uden hele tiden at være afhængig af andres reaktioner.

– Der ligger meget i det med at tage ansvar for ens egen fred. Og det kan man ikke rigtig gøre, hvis man hele tiden er afhængig af alle andres feedback. Det er nok det, jeg først har lært lidt sent i en voksen alder, fastslår Carla Mickelborg.