Premiere på "Ingen kære mor" Janni Ree
Foto: Klaus Bo Christensen
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
Det tidligere ægtepar er havnet i endnu et juridsk stormvejr
Det, der begyndte som et dramatisk brud mellem Janni Ree og rigmanden Karsten Ree, har nu fået endnu et kapitel.
Den tidligere forsidefrue er blevet straffet med en bøde på 8.500 kroner for blandt andet at have kigget i sin eksmand Karsten Rees telefon og for at have delt private oplysninger videre.
HER&NU har set dokumentation for, at Janni Ree i maj modtog et bødeforelæg i sagen på netop 8.500 kroner.
Artiklen fortsætter under videoen.
Ifølge anklageskriftet, som Ritzau har fået aktindsigt i, skulle Janni Ree have haft adgang til beskeder på Karsten Rees telefon, hvor hun angiveligt skulle have læst personlige samtaler.
Sagen handler også om oplysninger fra et udkast til Karsten Rees testamente. Her mener anklagemyndigheden, at fortrolige oplysninger er blevet delt med en anden person. Det drejer sig blandt andet om oplysninger om en større arv, som Janni Ree ifølge testamentet skulle stå til at modtage.
Derudover indgår der i sagen en lydfil fra en samtale mellem Janni Ree og Karsten Rees læge samt billeder af privat korrespondance fra telefonen.
"Jeg er ikke tiltalt for noget”
Janni Ree bekræfter overfor HER&NU, at der har været en sag, men hun afviser, at hun står tiltalt i en alvorlig straffesag.
Efter afgørelsen modtog hun et bødeforlæg på 8.500 kroner, som hun siden har valgt at klage over i samarbejde med sin advokat Erbil Kaya, og derfor skal sagen nu genoptages.
Janni Ree understreger, at hun ikke mener, sagen skal fremstilles som en alvorlig tiltale mod hende.
– Jeg er ikke tiltalt for noget som helst. Det kan godt være, at nogen har forsøgt at få mig tiltalt, men det er altså endt ud med en bøde. Men ret skal være ret. Det er løgn og latin, siger hun til HER&NU og fortsætter:
– Det har intet at gøre med, at jeg er tiltalt i et eller andet groft eller kan komme i fængsel, understreger hun.
Janni Ree fortæller, at både hun og eksmanden Karsten Ree tidligere har haft adgang til hinandens telefoner, men at det ifølge hende skete med samtykke fra begge parter. Derfor mener hun ikke, at handlingen bør udløse en bøde.
– Hvis alle mennesker skulle dømmes for at kigge i deres respektive partners telefoner, så ville der ikke være andet end bødeforlæg. Det er fuldstændig absurd, siger hun.
Janni Ree har tidligere forklaret, at hun havde sendt dele af testamentet videre til en person, hun betragtede som fortrolig, fordi oplysningerne omhandlede hende selv.
Sagen kommer efter et turbulent år for det tidligere ægtepar, der gik fra hinanden i august 2024 efter ni års ægteskab. Trods konflikterne understreger Janni Ree overfor HER&NU, at hun stadig har et godt forhold til Karsten Ree.
Tidligere strid
Tidligere har Karsten Ree forsøgt at få stoppet udgivelsen af Janni Rees bog "Evig Diva", fordi han mente, at den indeholdt oplysninger, som var i strid med en fortrolighedsaftale, hun havde underskrevet.
Sagen endte i retten, men i oktober sidste år valgte landsretten at afvise et forbud mod dele af bogen i modsætning til byretten, som tidligere havde vurderet sagen anderledes.
Bogen "Evig Diva" er den første udgivelse i en planlagt serie på seks bøger fra Janni Ree. Serien skal blandt andet handle om kvindeliv, kærlighed, moderskab og selvværd.