-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
Trist nyhed: Jesper Thilo er død
Jazzmusikeren blev 84 år.
Et af de mest fremtrædende navne på den danske jazzscene Jesper Thilo gik lørdag eftermiddag bort i en alder af 84 år.
Det deler hans ekskone, musikeren Ann Farholt, søndag i et opslag på sin Facebook-profil.
– Det er med stor sorg, men også stor lettelse, at vi kan meddele at Jesper Thilo er sovet stille ind og har fået fred i går eftermiddags. Vi kan ikke svare på alle mulige spørgsmål, men meddeler hvor og hvornår bisættelsen finder sted, når vi selv ved det. Her vil han altid være dybt elsket og savnet, men Himlen er blevet rigere, skriver hun på både familiens og sine egne vegne.
Dødsfaldet markerer enden på et længere sygdomsforløb. I oktober 2024 blev saxofonisten indlagt, efter han pludselig blev ramt af en "stor og omfattende" hjerneblødning, og det betød, at han ikke kom til at spille igen.
Efter han blev udskrevet fra hospitalet, blev han flyttet til en genoptræningssted, lød udmeldingen dengang.
– Han kan ikke selv spise og drikke. Hvis der ikke støder yderligere komplikationer til, vil han formentlig komme på plejehjem, og sidde i rullestol. Man kan på nuværende tidspunkt kommunikere en smule med ham, og i bedste fald, vil man kunne tale med ham og høre jazzmusik, skriver Ann Farholt dengang i et opslag på Facebook.
Thilo har markeret sig på bade den danske og internationale jazzscene. Som 26-årig blev han en del af DR Big Band under den daværende orkesterleder, Ib Glindemann, efter han var blevet uddannet på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium.
I 1990 forlod han DR Big Band for at prioritere solokarrieren, der bød på mange koncerter og udgivelser.
Thilo var den første til at modtage Ben Webster-prisen i 1977, og han har senest udgivet sine erindringer, "Man ska' ku' se komikken", som lydbog.