Interview med Jonna Harbo fra ”Vandkant til salg".

Jonna Harbo åbner op: Derfor er pension ikke på tale

Selvom hun nærmer sig pensionsalderen, har Jonna Harbo ingen planer om at trække stikket – tværtimod.

logo herognu HER&NU HN

Selvom mange i hendes alder begynder at skrue ned for arbejdslivet, har Jonna Harbo ingen planer om at gøre det samme.

Hun er tilbage i syvende sæson af “Vandkant til salg”, hvor hun endnu en gang guider seerne gennem boligsalg i Brejning og omegn.

Artiklen fortsætter efter videoen.

Og selvom hun er fyldt 64 år, er pension ikke noget, der fylder i hendes tanker.

– Jeg er slet ikke der, fortæller hun til HER&NU.

Tværtimod har hun stadig stor lyst til at arbejde – og ikke mindst til at være en del af det liv, der følger med.

– Jeg elsker det stadig. Mit arbejde er jo også min hobby, siger hun.

Gennem mere end 40 år som ejendomsmægler har hun opbygget et stærkt netværk i lokalområdet, hvor hun ofte hjælper de samme familier flere gange gennem livet.

– Jeg har mange kunder, som jeg efterhånden har handlet med mange gange. Der er en familie, jeg har handlet med hele 16 gange. Det siger jo lidt om, hvor meget man følger folk, fortæller hun.

Selvom mange omkring hende begynder at tale om pension, har hun ikke travlt med at stoppe.

– Der er mange, der spørger, om jeg ikke snart skal til at gå på pension, men det skal jeg altså ikke, siger hun med et smil.

For hende handler det ikke kun om arbejde, men om livsglæde, relationer og en hverdag fyldt med mennesker.

Og så længe det giver mening, har hun tænkt sig at fortsætte.

“Vandkant til salg” kan ses hver onsdag på TV2 Fri og findes også på TV2 Play.