Premiere på 'Kastanjemanden: Tælle til en, tælle til to' Josephine Højbjerg
Premiere på "Kastanjemanden: Tælle til en, tælle til to" Josephine Højbjerg

Josephine Højbjerg får  grænseoverskridende beskeder i indbakken

Indbakken er langt fra kun fyldt med charmerende scorereplikker og sjove dateidéer - der følger også en tydelig bagside med.

logo herognu HER&NU HN

Da HER&NU mødte Josephine Højbjerg på den røde løber til premieren på sæson to af "Kastanjemanden: Tælle til en, tælle til to", åbnede hun op om en mindre charmerende side af livet i rampelyset. 

For selvom hendes indbakke er fyldt med henvendelser, er det langt fra alle, der falder i god jord.

Artiklen fortsætter under videoen: 

Den 23-årige skuespiller har været single i nogle måneder. Noget, hun tidligere har fortalt til SE og HØR.

– Jamen jeg er alene, og det har jeg det godt med. Det var for det bedste, lød det fra Josephine tilbage i december.

Men singletilværelsen har også haft en bagside. Siden bruddet har hendes indbakke nemlig været alt andet end stille, og ikke alle beskeder er lige velovervejede.

– Jeg får nogle henvendelser, hvor jeg tænker: Det er i hvert fald ikke måden, man scorer mig på, sagde Josephine med et grin og fortsatte:

– Folk sender ting, som jeg ikke synes, man skal sende til andre. Der er nogle beskeder, hvor jeg tænker, at det er over grænsen, forklarede hun uden at komme nærmere ind på, hvad hun har fået tilsendt. 

Og skuespillerinden er stadig også en smule kryptisk i sit svar, når pressen spørger indtil, om der er en ny kærlighed i horisonten. 

– Det går dejligt. Lige nu hygger jeg mig bare og har det godt. Jeg har gode mennesker i mit liv og er omgivet af nogle virkelig skønne mennesker, fortalte hun.