-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Lars Lilholt om livet efter tarmkræft: "Det sikrer ro på bagsmækken"
Lars Lilholt kom ud på den anden side med livet i behold, og han har fundet en livstil, der sikrer ro på bagsmækken.
Det er fire år siden, Lars Lilholt i lang tid svævede mellem liv og død, efter en operation for tarmkræft gav komplikationer som tarmslyng. Oveni pådrog han sig under indlæggelsen en corona-infektion, som udløste blodpropper i lungerne.
Musikeren, der fylder 73 år på lørdag, kom heldigvis ud på den anden side med livet i behold, og siden midten af januar har han været i gang med sin mest krævende turné nogensinde med over 45 koncerter på under to måneder. Det kræver dog også helt præcise rutiner.
Lars er tilknyttet senfølgeklinikken ved Aarhus Universitetshospital og har fået indopereret noget der minder om en pacemaker, der hjælper med at holde skik på tarmene.
Han har også ændret sine madvaner og spiser nu sundere. Og skal han spille om aftenen, spiser han dagens sidste måltid senest kl. 16.
– Det sikrer ro på bagsmækken, forklarer Lars i et interview med Kræftens Bekæmpelse.
Han er meget ærlig omkring, at livet er lidt mere bøvlet efter tarmkræft.
– Man skal ikke fortvivle. Nogle gange kan man slet ikke forstille sig, at det kan blive godt igen, men det kan det godt, er hans besked til andre ramte og deres pårørende.
Lars Lilholt donorer også til Kræftens Bekæmpelses landsindsamling søndag den 19. april og opfordrer alle til også at give til den gode sag. – Støt op! Pengene går til forskning og hjælp til kræftpatienter. Støt op, for hulan da, slutter han.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.