Marianne Klüver på Ubberup Højskole ved 20-års jubilæet for 'Livet er fedt' i 2020.
Marianne Klüver på Ubberup Højskole ved 20-års jubilæet for "Livet er fedt" i 2020.

Trist besked! Marianne Klüver er død

Marianne Klüver fra TV 2's "Livet er fedt" er død efter lang tids sygdom.

logo herognu HER&NU HN

Efter længere tids sygdom sov Marianne Klüver tirsdag aften stille ind.

Det bekræfter hendes mand, Jens, overfor HER&NU.

Hun blev ramt af en hjerneblødning i parrets hjem i Høng på Vestsjælland, og selvom lægerne gjorde, hvad de kunne, stod hendes liv ikke til at redde.

Hun blev 72 år.

– Inden ambulancen kørte med hende, kyssede jeg hende på kinden og sagde farvel. Det tror jeg, hun hørte. Hun lå på sygehuset i fire dage, og til sidst fik hun hjertestop. Nu har hun fået fred, fortæller han med sorg i stemmen.

Da Marianne i 2000 medvirkede i "Livet er fedt" på TV 2, fulgte over halvanden million danskere med i hendes kamp for et bedre liv.

I 2020 var hun tilbage på Ubberup Højskole sammen med de øvrige deltagere, og her var hun igen hudløst ærlig om sit helbred.

På det tidspunkt var hun for besværet til at gå og benyttede en scooter.

Artiklen fortsætter under billedet...

Allan var for fem år siden tilbage på Ubberup samme med Marianne Klüver, 71, Merethe Kasten, 54 og Line Stausgaard Hansen, 46, i forbindelse med 20-års jubilæet for ”Livet er fedt”.
Marianne var for fem år siden tilbage på Ubberup Højskole samme med Allan Petersen, Merethe Kasten og Line Stausgaard Hansen i forbindelse med 20-års jubilæet for "Livet er fedt".

– Jeg er opereret for en hjernetumor, jeg har fået en blodprop i mit ben, jeg har sukkersyge, jeg har en diskusprolaps, jeg har en blære, som kun vil det, som den vil. Mine ben svigter, og jeg har mange smerter i mine led og deslige, sagde hun i 20-års jubilæumsprogrammet.

Marianne Klüver skal bisættes fra Finderup Kirke i Høng torsdag den 22. oktober kl. 13.00.