Mette Frederiksen i blå top og smiler til kameraet.

Statsminister Mette Frederiksen deltager ved kong Haralds begravelse

Mette Frederiksen har taget turen til Oslo for at medvirke i kong Haralds begravelse. 

logo herognu HER&NU HN

Efter 35 år på den norske trone skal kong Harald onsdag begraves og have sit sidste hvilested. 

Omkring 1000 inviterede gæster fra ind- og udland ventes at deltage, mens tusindvis af nordmænd forventes at samles i Oslos gader for at tage afsked med den populære konge.

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Fra Danmark er kongeparret, kronprins Christian og prinsesse Benedikte repræsenteret, og i flere dage troede dronning Margrethe, at hun også skulle deltage, men en indlæggelse søndag gjorde, at hun måtte melde afbud. 

Selvom kongehuset er repræsenteret fra Danmark, er også statsminister Mette Frederiksen rejst til Oslo. Mette Frederiksen stod ellers ikke på de officielle lister over gæster, men hendes deltagelse bekræftes af statsministeriet på mediet X. 

– Statsminister Mette Frederiksen deltager i Hans Majestæt Kong Harald 5. af Norges begravelse i Oslo. Statsministeren deltager som repræsentant for den danske regering.

At Mette Frederiksen har meldt sin deltagelse sent, skyldes ifølge TV 2s liveudsendelse, at hun har været i Grønland frem mod begravelsen.