-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
Ghita Nørby kæmpede mod kræft: Får hjælp af psykolog
Gennem hele livet har Ghita Nørby fået hjælp af psykologer, og samtalerne hjælper hende stadig den dag i dag.
Gennem hele livet har Ghita Nørby fået hjælp af psykologer, og i Elisa Lykkes nye bog, ”Livskræfter - ni kvinder om at overleve kræft”, fortæller den 91-årige skuespiller, at samtalerne stadig hjælper hende.
– Jeg går stadig til psykolog den dag i dag. Det er en meget stor hjælp med sådan en samtale, hvor du bestiller en tid og rejser dig op og betaler, når den er slut. Så er det ikke din mand eller kæreste, som du sidder og beklager dig til, men et professionelt menneske, der behandler din sag sammen med dig. I den slags samtaler har jeg da bestemt beskæftiget mig med min cancer, og det har jeg fået meget godt ud af, siger Nørby, der i 1993 blev opereret for kræft i underlivet, og i 2010 fik fjernet venstre bryst på grund af kræft.
Artiklen fortsætter under videoen:
Hun kunne ikke få et implantat, men har siden brugt brystprotese, der kan ligge i hendes bh.
– Der var ingen snak om at bevare det, og jeg tænkte egentlig ikke over det. Jeg tror jo på min gode læge. Det var selvfølgelig ikke sjovt at gennemgå den operation, det giver sig selv. Jeg havde for store bryster til, at jeg kunne få et kunstigt efter operationen. Det ville ikke blive pænt, forklarer hun i bogen, hvor også Søs Egelind, 67, Charlotte Bøving, 58, og Mai Mercado, 45, medvirker.
– Selvom jeg både havde mistet et bryst og var blevet opereret i mit underliv, så var det ikke sådan, at det påvirkede min kvindelighed. Du kan jo sagtens have et sexliv, selvom du ikke har nogen livmoder. Jeg stoppede med at have menstruation efter den første operation, men det savnede jeg da ikke. Det er klart, at du kan komme til at tænke over, at du kun har et bryst. Men hvis du er sammen med en mand, som er et sødt og ordentligt menneske, så elsker han dig jo alligevel. Det er noget, man sagtens kan leve med, vil jeg sige. Det behøver ikke at betyde noget, lyder det fra Ghita, der også kommer med sit bedste råd til andre kvinder, der får en cancerdiagnose.
– Bliv behandlet hurtigst muligt. Tøv aldrig. Gå hen og bliv undersøgt og behandlet, så snart du mærker noget, for der er virkelig ingen grund til at vente.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.