-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
"Muldvarpen"-Ulrich Larsen med ny bog: Undercover i 10 år
Efteråret skal bruges på et helt særligt projekt for Ulrich Larsen.
Der er sikkert mange af jer, der har set eller hørt om den opsigtsvækkende dokumentarserie ”Muldvarpen – undercover i Nordkorea”, som udkom tilbage i 2020. Serien fulgte den danske førtidspensionerede kok Ulrich Larsen, der i al hemmelighed brugte ti år af sit liv på at infiltrere et af verdens mest brutale diktaturer.
Artiklen fortsætter under videoen:
Styret af dokumentaristen Mads Brügger blev Ulrich – bedre kendt som “Muldvarpen” – en del af et farligt netværk, hvor han med skjult kamera kom helt tæt på hemmelige planer om oliesmugling, narkotika og højteknologiske våbensystemer i Nordkorea.
Nu er Ulrich Larsen i gang med et nyt og mindst lige så spændende projekt.
– Jeg skal bruge et par måneder i løbet af efteråret på at skrive min bog, som skal udkomme i februar måned. Den kommer til at handle om de ti år, hvor jeg var undercover og har mødt en masse store og internationale personligheder, fortæller han til HER&NU.
Selvom bogen endnu ikke har fået en titel, er der ingen tvivl om, at Ulrich stadig er uløseligt forbundet med sit dæknavn.
– Jeg har ikke en titel på bogen endnu, men mon ikke det bliver noget med Muldvarpen. Jeg ved det ikke, men det er jo også et prædikat, som sidder fast på en. Jeg hedder Ulrich, men bliver jo kaldt Muldvarpen eller The Mole. Så det er det, jeg skal bruge efteråret på, siger han.
Ulrich har ellers ikke de store planer for efteråret.
– Det bliver nok mest bare hjemme med børnene. Jeg skal som udgangspunkt bare nyde ferien stille og roligt. Jeg skylder stadig på familiekontoen for de ti år, hvor jeg var undercover, indrømmer han ærligt.