-
Janni Ree afslører: Mere på vej med Linse Kessler
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
Sofie Linde efter massiv kritik: "Jeg kunne ikke have gjort det bedre"
TV-værten hæfter sig ved deltagernes positive oplevelser, slår hun fast.
Lige nu ruller sæson to af DRs "Hotel Romantik" over skærmen, hvor ægteparret Sofie Linde og Joakim Ingversen endnu engang guider og vejleder seniorsinglerne.
I den forbindelse er de blevet mødt af flere kritiske røster, der mener, at værtsparret taler ned til deltagerne. Noget, som deltagerne selv blankt har afvist.
Artiklen fortsætter under videoen...
Da HER&NU møder Sofie Linde til "Det Vi Elsker Prisen", sætter hun ord på, hvad hun mener om kritikken.
– jeg har jo bare gjort mit arbejde og gjort det efter bedste evne. Det er der nogle, der kan lide, og det er der nogle, der ikke kan lide. Det lever jeg faktisk fint med. Det vigtigste for mig, og det, jeg hæfter mig ved, er, at deltagerne godt kan lide mig, og jeg ved, hvordan det er foregået, og hvordan det er sket. Og det var helt særligt og vildt fedt, og jeg kunne ikke have gjort det bedre. Det er også bare det, jeg må hvile i.
Ifølge Sofie Linde har det taget lang for for hende at kunne lukke af for negative røster.
– I starten tænkte jeg det som en stor del af mit arbejde gerne at ville gøre alle glade. Jeg går ikke på arbejde for at pisse nogle af. Jeg synes heller ikke, det er det fedeste, at der er nogle, der synes, jeg er helt vildt dårlig. Men det er utopi at tænke, at det man laver – særligt når man laver et program, hvor så mange ser med – er noget, alle bare synes, er det fedeste i verden, siger tv-værten.
Hun har dog oplevet, det der var værre, slår hun fast.
– Så det har jeg givet afkald på for lang tid siden, og det har taget mig noget tid, men nu har jeg jo været igennem lidt mediekritik før, og når man måler på den skala, jeg har været igennem, så går det fint nok, siger hun.
Ved awardsshowet vandt "Hotel Romantik" prisen for Bedste tv-program, hvilket Sofie Linde takkede for mange gange på scenen.
Du kan se hele interviewet med Sofie Linde øverst i artiklen.