Den seneste måned har der været godt gang i rygtemøllen på diverse sociale medier, hvor nysgerrige sjæle har undret sig over, om der mon er noget i luften mellem realitydeltagerne Nikoline Kjær, 23, og Marco Harry, 32.
Rygterne begyndte at svirre, efter Nikoline for nyligt begyndte at dele billeder af Marco på sine sociale medier. Spørgsmålet har så været, om de mon har noget romantisk kørende? Eller er de måske bare gode venner?
Artiklen fortsætter under videoen...
Nu tager de begge to bladet fra munden for første gang og sætter ord på, hvad der foregår mellem dem. Det gør de i ugens afsnit af "Marcus og Realitypanelet", som de begge gæster, og værten Marcus Eklund spørger, om de er kærester.
– Nej, ikke helt, lyder det fra dem begge, mens Nikoline tilføjer:
– Det er titlen, der skiller den ad.
Gnisterne mellem dem er dog ikke til at overse, om man så havde solbriller på, og de to opfører sig også som kærester, forklarer Marco.
De er enige om, at man først er kærester, når der er en, der spørger. Der er dog ingen af dem, der har stillet spørgsmålet endnu, og det lyder til, at de begge gerne vil have den anden til at tage teten.
Lige nu befinder de sig i, hvad de beskriver som et "mellemstadie", hvor man kun ser hinanden. De har dog sprunget en del stadier over, fortæller parret, der ses stort set hver dag.
– Jeg har været hos hende i halvanden måned uafbrudt nærmest, fortæller Marco, der inden da boede midlertidigt hos sin lillebror, efter han flyttede ud af sin egen lejlighed.
– Så det har været nemmere at være hos Nikoline. Bor sammen lyder skørt, siger Marco, mens Nikoline supplerer.
– Men det gør vi jo nok næsten. Han betaler ikke husleje. Men han har ikke været hjemme, siden vi sov sammen første gang.
De to sås for første gang for halvanden måned siden. Ingen af dem har arbejdet, så de har brugt nærmest 24 timer i døgnet sammen siden.
– Det har været meget intenst. Det er også derfor, jeg siger, vi har sprunget nogle stadier over, lyder det fra Nikoline, der tilføjer, at de har været gode til at lave en masse ting sammen.
Men selvom titlen mangler, er følelserne mellem de to tv-kendisser i den grad til stede. Det fortæller de begge, da de får spørgsmålet, om de er forelskede.
– Det er man vel i et eller andet omfang, når man har været sammen hver dag i halvanden måned, siger Marco, der dog trækker en smule på det.
Er du forelsket, Marco?
– Det tror jeg, siger han, mens en storsmilende Nikoline tilføjer:
– Det har han ikke sagt til mig før.
Er du forelsket, Nikoline?
– Det er jeg jo nok også lidt så. Ej, det er jeg da, ellers ville jeg ikke bruge så meget tid med ham.
Skal være sammen for evigt
Marco har da også allerede mødt Nikolines forældre en del gange. Faktisk skete det første gang dagen efter, de havde været til quiz på Farfars, og det var Marcos eget forslag.
– De synes, han er sød. De kan godt lide ham. Han er god til det. Min far har aldrig rigtig gidet at snakke med dem, jeg har haft med hjemme, men Marco gider han godt snakke med, siger Nikoline.
De ved dog endnu ikke, hvornår Nikoline skal møde Marcos familie. Det forklarer de med, at Nikoline i forvejen ser sin familie oftere end Marco.
Men det har de to tydeligvis god tid til at få gjort. Da de får spørgsmålet, om de kan se sig selv være sammen for evigt, lyder der et rungende ja fra dem begge.
– Ellers gør man det vel ikke. Man går vel ikke ind til det med tanken om, at det kun skal være et par måneder, siger Marco.
Du kan høre mere om parrets relation i ugens afsnit af "Marcus og Realitypanelet", som du kan lytte til, hvor du normalt hører dine podcasts.