Amalie Dollerup til pressemøde på 'Valdes Jul - Vintermiraklet'.
For Amalie kunne det til tider være udfordrende at vokse op som et kendt ansigt – især efter hendes rolle som strisserdatteren Sille Torp i ”Strisser på Samsø”. – Generelt følte jeg i de år, at alle omkring mig, vidste hvem jeg var – alle steder blev jeg hørt, set og målt og vejet, har hun tidligere fortalt til ALT for damerne.

Amalie og Sebastian var selv børn i filmbranchen: En voksen verden

Der er sket meget i filmbranchen, siden Amalie Dollerup og Sebastian Jessen var børneskuespillere i 90'erne. For Amalie var det ikke altid nemt dengang.

logo herognu HER&NU HN

Både 39-årige Amalie Dollerup og Sebastian Jessen ved præcis, hvordan det føles at være den mindste på en filmproduktion, hvor de voksne styrer slagets gang. For Amalie og Sebastian begyndte skuespillerlivet nemlig længe før voksenlivet gjorde.

LÆS OGSÅ: Chok! Kendispar går hver til sit

Artiklen fortsætter under videoen:

Og nu gentager historien sig på en måde. Under optagelserne til årets TV 2-julekalender, ”Valdes jul – Vintermiraklet”, stod de to erfarne skuespillere nemlig midt i et børneunivers – men denne gang som de voksne.

– Jeg kunne se mig selv rigtigt meget i de unge skuespillere, fortæller Amalie Dollerup, da HER&NU møder hende til pressemødet på ”Valdes jul – Vintermiraklet”.

”Badehotellet”-skuespilleren understreger, hvor vigtigt det var for hende, at der under optagelserne stod trygge voksne omkring de unge skuespillere – nogen der kunne gribe, guide og give plads.

Amalie Dollerup som 10-årig i Krummernes Jul.
”Valdes jul – Vintermiraklet” er ikke Amalie Dollerups julekalenderdebut. Allerede som 10-årig i 1996 var hun med i ”Krummernes Jul”.

– Det gjorde der heldigvis, og det gjorde også vores job meget sjovere. For når børnene har det godt – det ved man også, hvis man er forældre – så har man det også selv godt, forklarer Amalie Dollerup.

Sebastian Jessen gjorde også sit for at få de unge til at føle sig godt tilpas.

Sebastian Jessen som 14-årig iført en hue og rød bluse.
Som barn blev Sebastian Jessen kendt for at spille Anjas lillebror, Brian, i ”Anja og Viktor”-filmene. Første film kom ud i 1999, og dengang var Sebastian 14 år.

– Da vi filmede, tænkte jeg meget på, hvordan det var at være i branchen, da jeg selv var 12 år. Jeg har mindet mig selv om, hvad jeg selv ønskede dengang, og det, der betød mest for mig, var at blive inkluderet. Derfor har jeg lagt stor vægt på at inkludere dem lige så meget, som hvis det var en voksen kollega, fortæller Sebastian Jessen.

Sebastian Jessen iført en blå skjorte foran et juletræ.
Både Amalie og Sebastan har haft roller, der blev store skridt på vejen mod de karrierer, de i dag er kendt for.
Sebastian Jessen sammen med Ida med en flot efterårsbaggrund med brune blade.
I ”Valdes jul” spiller Sebastian Jessen rollen som Holger Rasmussen. Holger er far til Celine, som bliver spillet af Ida Skelbæk-Knudsen, 17.

En ændret branche

Der er sket meget i filmbranchen, siden Amalie Dollerup og Sebastian Jessen var børneskuespillere i 90'erne. For Amalie var det ikke altid nemt dengang.

– Det var svært. Det er en voksen verden. Så det er på de voksnes præmisser. Derfor skal man lige give børnene en hjælpende hånd nogle gange og sige ”Det er okay”, og det var der måske ikke altid nogen, som gjorde for mig dengang. Det var bare ”Følg med”. Så jeg var glad for, at der er kommet en lidt mere pædagogisk sans.

Sander Løkke Borg iklædt en blå skjorte.
Amalie Dollerup spiller rollen som Malou, der er mor til hovedpersonen Valde, som bliver spillet af Sander Løkke Borg, 17. Lillesøsteren Rita bliver spillet af Lia Balestero, mens ulveskifteren Tala, som bliver spillet af 14-årige Flora August, er også flyttet ind hos familien.

Sebastian Jessen giver Amalie ret i, at meget har ændret sig i branchen.

– I dag er det klart mere udtalt, at man skal værne om børnene og tage hensyn til dem. De har kortere arbejdsdage, end jeg havde dengang, blandt andet. Jeg mindes ikke, at jeg følte mig overbebyrdet, men det tror jeg handler om, at hele processen dengang var længere. Der var tid til pauser mellem indstillinger og optagelser, og mængden, man skulle nå pr. dag, var mindre. Derfor føltes det ikke så stressende, forklarer han.

Politianmeldt

Efter ”Valdes Jul 1” første gang løb over skærmen i december 2023, blev Cosmo Film, der er producenten bag, politianmeldt. Forældrene til en af børneskuespillerne mente, at deres barn havde haft ulovligt lange arbejdsdage.

Produktionsselskabet afventer fortsat myndighedernes afgørelse.

Det skriver B.T., som også kan fortælle, at selskabet har gennemført konkrete ændringer under optagelserne til anden sæson.

– Vi gør alt, hvad vi kan, for konstant at forbedre rammerne. Den her gang har vi haft mere klare retningslinjer med børneskuespillernes forældre for at lave bedre forventningsafstemninger, fortæller producer hos Cosmo Film, Andreas Bo Bræmer Jensen til mediet.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER

HER&NU-forside fra uge 49
HER&NU-forside fra uge 49