-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
"Forsvundne arvinger" finder tvillingebror efter 60 år
I dag er der premiere på sæson 9 af "Forsvundne arvinger" på DR.
I dag kan man følge med i en ny sæson af DR's "Forsvundne Arvinger", hvor vært Mette Frisk og arkivar Adam Jon Kronegh går på jagt efter flere forsvundne arvinger i 9. sæson.
LÆS OGSÅ: Geggo om barn nummer tre: Også en del af flytningen
Artiklen fortsætter under videoen.
I den anledning har Rigsarkivet fået lidt insiderviden om de kommende udsendelser fra programmets redaktør, Anne Herlin Kamstrup, og det tegner til at blive en spændende sæson.
Flere af denne sæsons arvingsundersøgelser ender i udlandet, blandt andet i Norge, Frankrig og to gange i Canada.
Derudover møder vi møder en nulevende tvilling til en afdød person, som ikke har set sin tvillingebror i over 60 år. Han hører først om ham igen, nu hvor hans bror er død, og han skal arve ham.
Der er én sag, hvor man finder 24 mulige arvinger. Også i denne sæson er der sager, hvor afdøde og søskende har været anbragt under forsorgen på børnehjem og sager, hvor børn er født uden for ægteskabet.
Se "Forsvundne Arvinger" sæson 9 på DR1 kl. 20.00 eller på DRTV.