Martin Thorborg.

Martin Thorborg revser festivals musikprogram: Det er lort

Iværksætteren lægger ikke fingrene imellem, når han vurderer Roskilde Festivals musikprogram.

logo herognu HER&NU HN

Der er højt humør hos Martin Thorborg, da HER&NU lørdag eftermiddag møder den 56-årige iværksætter på Roskilde Festival 2026. Selvom han år efter år vender tilbage til festivalen, er det langt fra musikprogrammet, der trækker.

Artiklen fortsætter under videoen. 

– Jeg er her kun for stemningen. Musikken er lort, og det har den altid været. Smukfest kan finde ud af at lave en god fest med musikken. Roskilde laver et fedt backstage-område, og det er det, vi har det pisse skægt med, siger Martin Thorborg til HER&NU.

For iværksætteren handler festivalen først og fremmest om fællesskabet og de mennesker, han møder.

– Vi hygger os gevaldigt. Vi møder alle vores venner og bekendte. Og det er sådan en fætter-kusine-fest, hvor vi har det skideskægt. Musikken ligger og triller lidt bagved, og så har vi en ret god fest her backstage, fortæller han.

Selvom Martin Thorborg nyder stemningen på Dyrskuepladsen, er der én del af festivaloplevelsen, han under ingen omstændigheder kunne finde på at benytte sig af. 

På spørgsmålet om han kunne finde på at sove på en festival, kommer svaret prompte.

– Nej fy for helvede da. At ligge og enten vågne op i regnvejr eller blive bagt igennem af solen. Det lyder helt forfærdeligt. Det kunne jeg ikke drømme om, siger han afsluttende med et grin.