To personer står tæt sammen og smiler, én i The North Face-jakke og én i brun hijab
Süleyman og Filicia fra "Prinsesse i Alanya".

Sød nyhed! Tv-par tager stort skridt i forholdet

På sigt håber ægteparret, at de kan flytte sammen, men fremtidsdrømmene er ikke uden udfordringer. 

logo herognu HER&NU HN

I al den tid Filicia Schmidt og Süleyman Yilmaz har dannet par, har de levet i et langdistanceforhold

I DR-programmet "Prinsesse i Alanya" gav parret et ærligt indblik i, hvordan de fik forholdet til at fungere, når den ene part er bosat i Tyrkiet og den anden i Danmark. 

Det bliver der dog snart lavet om på. Lige nu arbejder parret ihærdigt på at spare penge sammen, så de kan flytte sammen til næste år. 

Artiklen fortsætter under videoen:

Det afslører 22-årige Filicia i et opslag på sin Instagram-profil, ligesom hun også bekræfter nyheden over for HER&NU. 

– Ja, det er rigtigt, at jeg står overfor en flytning. Lige nu er vi stadig i gang med at finde ud af, hvad der giver bedst mening for os. Jeg har altid været meget glad for tanken om at bo i Danmark, og det er også der, jeg ser vores fremtid på længere sigt. Samtidig overvejer vi faktisk også, at jeg flytter til Alanya for en periode, før vi slår os fast ned, siger Filicia til HER&NU. 

Ifølge Filicia har parret ikke mulighed for ægtefællesammenføring i Danmark, da hun er under 24 år. Af den årsag overvejer de også at flytte til Tyskland eller Sverige. 

To personer står på en sandstrand ved havet under en klar solnedgang.
Parret, kendt fra 'Prinsesse i Alanya', arbejder på at spare op, så de kan flytte sammen.

Selvom parret ikke har styr på praktikaliteterne, er Filicia allerede i fuld sving med at sælge ud af sine møbler. 

– Det er lidt en proces lige nu, og vi tager det stille og roligt og mærker efter, hvad der føles rigtigt. Det er ikke 100% besluttet endnu, om vi ender i Danmark eller Tyrkiet i første omgang, men vi regner stærkt med at flytte sammen næste år. Lige nu handler det mest om, at vi begge sparer op til indskud og vores fremtid sammen, siger hun.