-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Midt en i mørk tid: Sebastian Bull deler stor nyhed
Nu bruger Sebastian Bull sin diagnose til at hjælpe andre.
I øjeblikket fylder Sebastian Bulls, 29, navn i medierne, efter det kom frem, at han ikke længere danner par med den professionelle danser Asta Björk, 27.
Artiklen fortsætter under videoen:
Året begyndte hårdt for skuespilleren Sebastian Bull efter bruddet kom frem. Der er dog også nye ting at forholde sig til for Sebastian Bull, som i 2026 er blevet udnævnt til ambassadør for ADHD-foreningen. Det annoncerer foreningen i et nyt opslag på deres Instagram-profil.
Sebastian fik sin ADHD-diagnose i femte klasse, og i opslaget deler han nu sine tanker om rollen som ambassadør
— Det vigtigste er, at unge med ADHD får at vide, at de ikke er forkerte, de har bare ikke fundet deres kasse endnu, siger Sebastian i opslaget og tilføjer:
— Jeg vil gerne vise, at ADHD er en gave, pakket lidt godt ind. Når man åbner den, er det en super power, siger Sebastian.
ADHD-foreningen forklarer også i opslaget, hvorfor de har valgt Sebastian til stilling.
— Vi har valgt Sebastian som ambassadør, fordi han med ærlighed og mod kan give håb og genkendelse. Især til unge med ADHD, der endnu ikke har fundet deres plads, og til de voksne omkring dem, som ønsker at forstå mere.
Allerede i 2023 fortalte Sebastian i et interview med HER&NU om de udfordringer og den åbenhed, han ønsker omkring sin diagnose. Dengang sagde han blandt andet:
— Jeg synes, man skal være åben omkring det, og mere tabubelagt synes jeg ikke, det skal være. Jeg har ADHD og slår et slag for, at ADHD er en pakke, der er pakket grimt ind, men når man åbner den op, så er den fandeme fed, så længe man er bevidst om, at man har det. Så jeg vil vildt gerne slå et slag for de ting, som man åbenlyst ikke vil snakke om.
Se opslaget herunder: