Stephanie Karma Salvarli og Lea Engelhardt Jakobsen aka Burger
Stephanie Karma Salvarli og Lea Engelhardt Jakobsen aka Burger

Efter sønnens død begyndte Lea på rørende gestus

Lea er uendelig glad for sit fysiske minde fra sønnen, og nu vil hun gerne give glæden videre til andre, der står midt i deres livs sorg.

Logo Realityportalen RP RPLOGO

Lea Engelhardt Jakobsen og kærestens verden brød sammen, da de mistede deres søn i november sidste år. Hvad der skulle have været den lykkeligste tid og start på forældreskabet blev forvandlet til en dyb sorg.

LÆS OGSÅ: Karina Frimodt deler trist nyt

Artiklen fortsætter efter videoen.

Lea er gravid igen, og de venter deres andet barn, men sorgen fylder stadig meget, og nu fortæller Lea om en rørende gestus, der har hjulpet hende.

- Da jeg havde født P, fik vi udleveret to ens hæklede gopler, én til ham og én til os. Idéen er så, at man bytter rundt på dem, inden man siger endeligt farvel, så han fik vores, og vi fik den, som han havde ligget med, skriver Lea på Instagram og fortsætter:

- Det er frivillige, som hækler dem og indleverer dem til hospitalerne, og det gør, at man har et fysisk minde. Jeg er SÅ uendelig glad for den, vi har herhjemme hos os, og jeg sover egentlig med den hver nat.

Midt i sin sorg havde lea lyst til at give noget tilbage, så hun begyndte selv at hækle.

- Nu har jeg hæklet mine egne gopler, som jeg kan indlevere hos dem, som sørger for, at de bliver vasket og pakket fint sammen. Selvom de er fine, så symboliserer de sorg over et mistet barn, så hvis du ser en hæklet englegopel med lukkede øjne, ved du, hvad det betyder.

Leas rørende fortælling i sin story har dog fået nogle følgere til at kontakte hende, fordi de gerne vil købe nogle af hendes hæklede gopler. Det afviser Lea dog.

- Jeg hækler dem udelukkende og kun til hospitalerne, så forældre, som skal tage hjem uden deres barn af den ene eller anden årsag, har et konkret minde - det er som skrevet tidligere dét, som de gopler jeg hækler symboliserer, skriver hun og tilføjer:

- Det føles upassende for mig at skulle sælge de engle gopler til børn som legetøj, fordi de ser søde ud. For de symboliserer, at nogen har mistet sit barn. Så med al respekt - nej, jeg vil ikke sælge dem.