'Bagedyst'-vinder kærester med sin roomie: Det lå ikke i kortene

Det var praktiske årsager, som gjorde, at Tobias Hamann-Pedersen kom i kontakt med sin nuværende kæreste Patricia. Han manglede tag over hovedet i København, og hun manglede en roomie.

I februar delte han et billede af 23-årige Patricia Thyberg, som gav ham et kærligt kys på kinden. Efterfølgende bekræftede han forholdet, og nu åbner han op og fortæller, hvordan de to mødte hinanden.

Det lå nemlig slet ikke i kortene, at den smukke blondine og 'Bagedyst'-vinderen skulle blive et par. De skulle bare være roomies.

- Da jeg flyttede til København i maj 2021, lejede jeg et værelse hos hende. Jeg kendte hende slet ikke, forklarer Tobias til HER&NU til Timm Vladimirs bogreception.

Artiklen fortsætter under videoen, hvor ‘Alene i Vildmarken’-deltagere fortæller om tiden efter programmet...

Den 33-årige benægter, at de to havde et godt øje til hinanden på forhånd.

- Jeg havde slet ikke regnet med, at vi ville finde sammen. Hun havde en kæreste på det tidspunkt. Så de tanker havde jeg ikke.

Uanset hvad begyndte sommerfuglene at sværme i maven på Tobias. Han nåede dog at flytte ud af lejligheden i november - 3 måneder inden at kærestetitlen kom på. Han har dog planer om at flytte tilbage.

- Jeg håber, at jeg gerne må flytte ind igen, fortæller han.

Se et billede af Tobias og kæreste Patricia herunder.