Frank og Lise-Lotte fra 'Hotel Romantik'
Frank og Lise-Lotte fra "Hotel Romantik"

Frank og Lise-Lotte lavede hemmelig aftale på "Hotel Romantik"

Seniorsinglerne har ti dage til at udforske og forhåbentlig finde kærligheden i "Hotel Romantik", og Frank og Lise-Lotte var helt enige om, hvordan de ville gøre det. 

logo herognu HER&NU HN

Der bliver sendt lange blikke og udvekslet kram og kys mellem Lise-Lotte Bak, 64, og Frank Hartvig Andersen, 70, i DR1-programmet "Hotel Romantik".

Artiklen fortsætter under videoen:

På anden dagen ender parret også i hytten sammen, for kemien mellem de to singler gik nemlig heller ikke næsen forbi de to værter og ægtefæller, Joakim Ingversen, 38, og Sofie Linde, 35.

LÆS OGSÅ: Lisbeth fra ’Årgang 20’ åbner op om aldersforskel: ”Jeg lavede om på mig selv”

De to singler var også begge nysgerrige på at udforske relationen, men de blev også enige om én særlig ting under opholdet på kærlighedshotellet, deler Lise-Lotte, da vi møder hende til en kop kaffe i hjemmet i Viby. 

– Frank og jeg var de pæne mennesker dernede. Vi sov sammen i hytten, men ellers sov vi hver for sig. Vi var enige om, at vi skulle lære hinanden bedre at kende stille og roligt, og så kunne vi finde ud af senere, når vi kom hjem, hvad vej vi ville gå, og der må I vente og se, siger Lise-Lotte hemmelighedsfuldt. 

Lise-Lotte ved da også lige, hvad det var ved Frank, der fik hjertet til at slå et ekstra slag i Schweiz.

– Frank og jeg fandt lynhurtigt sammen dernede, og det, jeg faldt for, er, at han er morfar og farfar med stort M og F, og det er vigtigt. Det er selvfølgelig ikke kun det, for han er også en rigtig dejlig mand. Men det skal være en, som vil mig og mine børn og omvendt, siger hun. 

LÆS OGSÅ: Min søns bedste ven tog sit eget liv – og så blev jeg skrækslagen for min egen søn

Du kan se, hvordan det går de 20 singlers jagt på kærligheden i "Hotel Romantik" hver fredag klokken 20.00 på DR1 eller på DRTV.