Hjemme hos Janni Ree og Jeppe Stokholm.Foto: Janus Nielsen
– Først startede vi dagen med en dejlig dansk frokost på Kanal-Caféen, der ligger ganske tæt på den nye lejlighed, fortæller den tidligere "Forsidefrue" gladeligt til HER&NU/Realityportalen og fortsætter:
– Herefter pakkede vi vores kufferter og gjorde klar til to ugers sommerferie i Tyskland, Schweiz og Italien. Lige nu er vi på “Hotel Breitenburg”, hvor der er et super lækkert spahotel nær Hamborg. Her er vi på “kærlighedsferie” og forkæler os selv med massage, spa og hamam (tyrkisk bad, red.) de næste par dage.
Men afrejsen bød dog også på lidt drama, sagt med et glimt i øjet. I skyndingen glemte Janni noget ret vigtigt på vej ud ad døren.
– Jeg glemte mit pas og hundenes pas i lejligheden - typisk mig. Så jeg ringede hjem til min søde nabo, der lukkede sig selv ind, fandt passene og fik sendt dokumenterne afsted med GLS til vores hotel i Tyskland. Jeg håber, at passene når frem - ellers kommer jeg og hundene ikke ind i Schweiz, og hundene kommer i karantæne.
I Schweiz mangler Janni desuden stadig nogle af sine ejendele, hun har liggende hjemme hos Jeppe, og som de skal have med, inden turen går videre til Italien og hjemad til Danmark igen.
Jeppe har stadig sin bolig i Schweiz, men til september flytter parret sammen i deres 180 kvadratmeter store penthouselejlighed i København, hvor Janni allerede nu er flyttet ind.