Sussi og Steen Nørholm Hansen.

Steen raser over falske rygter: Sussi har ikke kræft

Der er grænser for, hvad folk kan få lov til at sige om Sussi, og nu sætter Steen foden ned. 

logo herognu HER&NU HN

Sussi Nielsen blev gift med Steen Nørholm Hansen i maj 2025 i Saltum. Siden har de to været uadskillige. I dag arbejder de sammen, da Steen er blevet Sussis manager. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Steen passer på alle måder på sin hustru Sussi, og derfor er han også kommet op i det røde felt, da han så et rygte om, at Sussi skulle have kræft og ikke spiller længere.  

– Nu er jeg nødt til og komme med et surt opstød. Hvor er det fucking usmageligt at lægge billeder op med teksten om, at Sussi må lægge guitaren på grund af kræft. Undskyld mit sprog, men hvad fanden sker der i folks hoveder, spørger Steen i et opslag på Facebook. 

Her deler han det falske rygte, hvor man også kan se et forfalsket foto med Sussi uden hår på hovedet. 

– I kan skrive, hvad I vil - om vi er trælse, dumme eller hvad fanden I vil, men det her går langt over stregen. Jeg vil gerne på det kraftigste dementere - Sussi har ikke kræft, og hun stopper ikke med og spille. Tværtimod hun har aldrig været bedre, slutter Steen. 

HER&NU har forsøgt at række ud til Sussi for en uddybende kommentar, men hun har ikke svaret. 

Se opslaget herunder, som Sussi også er tagget i.