-
En enkelt sætning, da Janni Ree mistede sin far, har gjort, at hun aldrig græder
-
Janni Ree afslører: Jeppe vil have et barn med mig
-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
Indrømmer fejl i klipningen: Nu sætter TV 2 undersøgelse i gang
Nu vil TV 2 undersøge sig selv, efter kritikken er haglet ned over "Alle elsker Rasmus", ligesom de erkender, at der er manupluleret med klipningen af den sidste scene.
Det er efterhånden ikke til at finde noget, der ikke mener, at TV 2 har begået en kæmpe brøler ved at udvikle og udgive programmet "Alle elsker Rasmus".
Programmet er fra flere kanter blevet stærkt kritiseret og kaldt for "uetisk" og "mobberi", mens mange er uforstående overfor, hvordan et sådant format overhovedet kunne blive til, uden det blev stoppet undervejs i de fire måneder, det stod på, af nogen af de 149 mennesker, der var med til det.
Artiklen fortsætter under videoen...
Men nu vil TV 2 igangsætte en intern undersøgelse, lyder det fra indholdsdirektør Ulla Pors ifølge TV 2 selv.
– Vi skal nu til bunds i de fejl, der åbenlyst er begået i forløbet med serien. Der er rejst berettiget kritik af TV 2 på flere fronter, og den kritik tager vi naturligvis til os. Serien skulle ikke have været lavet og derfor heller aldrig være udkommet, siger hun og kommer med endnu en undskyldning fra TV 2's side til Rasmus Wallbridge og de medvirkende.
I samme omgang erkender Ulla Pors også, at der er begået en stor fejl i klipningen. Hun henviser her til, at et lydklip af Rasmus Wallbridge, der griner efter afsløringen i slutningen af sjette afsnit, er blevet genbrugt i samme scene.
– Det skulle ikke være sket, siger hun.
Det er noget, som TV 2 angiveligt først blev bekendt med søndag, og det vil en del af undersøgelsen også omfatte, lyder det.
I går landede den første undskyldning fra TV 2, da programdirektør Dorthe Thirstrup erkendte, at hendes dømmekraft havde svigtet. Samtidig blev programmet også fjernet fra alle platforme.
Det skete dog en del på bagkant, efter TV 2 torsdag havde delt alle afsnit med formålet at give seerne det fulde billede.
TV 2 har da også tidligere forsvaret programmet og dets tilblivelse. Det kan du læse mere om her.
Piben har dog fået en anden lyd, efter Rasmus Wallbridge selv udtalte sig lørdag, og det efterfølgende er væltet ind med undskyldninger fra de medvirkende. Dem kan du læse herunder: