-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
Kæmpe overraskelse: Birthe Kjær og Tobias Rahim optræder sammen i "X Factor"
Danskerne er i dag vågnet op til en nyt potentielt hit, der i aften har fået live debut til "X Factor"-finalen.
To musikalske stjerner fra to forskellige generationer er gået sammen om at lave musik, og i aften overrasker de danskerne, der ser med, når vinderen af "X factor"- vinderen skal findes.
Artiklen fortsætter under videoen.
Birthe Kjær og Tobias Rahim optræder netop nu med deres nye sang “Den danske sommer”.
Sangen kom til Tobias Rahim efter hjemkomsten fra en tur til udlandet, og han oplevede København en sommerdag.
– Linjerne kommer sammen med følelsen, stoltheden, liderligheden og lysten. Det her er mit folk. Og det er et af de aller smukkeste i hele verden. Om sommeren er det faktisk det smukkeste. Hvis du spørger mig. Danmark. I alle sine former og farver. Byen talte til mig i en varm inviterende hvisken. Gennem hver en sommerkjole på cykelstien. Og euforiserede mig med sin frugtbarhed, siger Tobias.
Da sangen kom til ham, kom Birthe Kjær også i hans bevisthed.
– Det var tydeligt for mig, at jeg skulle synge den her sang med hende. Hun var dukket op i min bevidsthed flere gange, og min respekt of fascination af hende var begyndt at vokse sig stor. Efter et par år i showbizz forstår jeg, hvilken livsmæssig præstation det er at kunne overleve så mange år i den verden og stadig bevare sin glæde til musikken og til livet. Birthe er et nationalt symbol for mig. At synge en sang om kærligheden til den danske sommer sammen med hende, ville føles så stort og så rigtigt. Det ku jeg mærke… Så da hun greb den, og sang med mig, føltes det som om at skæbnen udfoldede sig. Som om den her sang altid har eksisteret. Jeg skulle bare finde den. Og finde Birthe. Og måske først og fremmest finde sommeren inden i mig selv, slutter Tobias.