-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Cecilie Hother bliver i Frankrig: Børnene har skiftet skole
Cecilie Hother er slet ikke færdig med sit franske eventyr.
Cecilie Hother nyder, at hun fortsat har sommerferie, da børnene først starter i skolen 1. september. Den tidligere vejr-vært har været i Danmark, hvor hun torsdag aften gæstede ELLE event på Cinemateket, men i dag lørdag rejser hun tilbage til Frankrig.
– Jeg siger "hjem" om to steder. Jeg siger, jeg skal hjem til Danmark, og så siger jeg, jeg skal hjem til Frankrig. I starten blev folk forvirret, men jeg er nået til, at jeg har to hjem nu. Det trives jeg godt med, forklarede Cecilie.
Artiklen fortsætter under videoen.
Selvom hun har to hjem, så er huset i Lyngby lige nu til salg, da den franske drøm trækker ud.
– Vi sagde 3-5 år, men det bliver nok mere til fem år plus, fordi det går så hurtigt. Vi er allerede på vej ind i det tredje år nu, jeg fatter det slet ikke, for jeg synes jo, at vi nærmest flyttede derned i går.
Det er ikke kun Cecilie og manden Thomas Gregers Honoré, der trives i de eksotiske omgivelser, det gør børnene også, og nu er de lige skiftet skole.
– Den første skole, de gik på, var en engelsk international skole, hvor vi troede, de ville lære fransk. Men det gjorde de ikke, men de lærte til gengæld flydende engelsk. Så vi skiftede skole med rystende hænder, for man ved, hvad man har, og man ved ikke, hvad man får. Men vi er her også for at få det franske eventyr, så det ville være mærkeligt at tage hjem og i det mindste ikke have givet det et forsøg, fortæller Cecilie og tilføjer:
– Så nu går de på en skole, og det er et meget anderledes system, for halvdelen af dagen har de undervisning på engelsk og resten af dagen på fransk. Så får de fuld pensum i begge dele, og så har de fri hver onsdag. Til gengæld går de i skole fra halv ni om morgenen til halv seks, så det er lang tid og lange dage. Så det er noget helt andet og med skoleuniform.
Følge Cecilie forstår børnene fransk nu, men de taler ikke fransk med deres forældre, dog gør de det med vennerne.
– Jeg får ikke et ord, griner Cecilie til slut.