Christiane Schaumburg-Müller Aaxman i 'Vild med dans'
Christiane Schaumburg-Müller Aaxman i "Vild med dans"

Christiane gæster "Vild med dans": Vil tilbage som vært

Christiane er i aften tilbage i "Vild med dans", men denne gang blandt publikumrækkerne. 

Christiane Schaumburg-Müller Aaxman er i aften tilbage i "Vild med dans" semifinalen. For Christiane er det en stor aften, men det er ikke en sørgelig aften, for ifølge Christiane har alt godt en ende, og hun er glad for, at "Vild med dans" slutter på toppen. 

LÆS OGSÅ: "Forræder"-stjerne åbner dansegulvet i "Vild med dans"

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Hun håber dog ikke, at programmet bliver erstattet af endnu et quiz-program, men at TV 2 finder på noget andet med glitter og glam. 

Christiane har været vært på "Vild med dans" i flere år - først med Claus Elming og senere med Sarah Grünewald, og hvis hun får muligheden, så er hun klar på at tage et værtsjob mere for TV 2 - også hvis "Vild med dans" skulle vise sig at få en renæssance.  

– Jeg vil gerne tilbage til værtsrollen. Jeg elsker bare at være vært. Jeg er skolet i værtsrollen. jeg kan også godt lide at være vært derhjemme, jeg kan godt lide at holde selskaber. jeg kan godt lide at sætte det hele op og styre slagets gang. jeg har det godt i værtsrollen, siger Christiane og håber, at TV 2 vil læne sig op ad den succes, som "Vild med dans" har haft og lave noget lignende.