-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Efter håndboldkarrieren: Det bruger Mikkel Hansen sin tid på nu
Efter at have lagt håndbolden på hylden, nyder Mikkel Hansen nu sin nye tilværelse med plads til kvalitetstid og afslapning.
Efter Mikkel Hansen, 37, har lagt håndbolden på hylden, nyder han at gå derhjemme.
LÆS OGSÅ: Kaspar og Lambang var ved at gå fra hinanden
Artiklen fortsætter under videoen...
- Jeg er arbejdsløs. Jeg håber at kunne spore mig ind på, hvad jeg har lyst til at lave. Jeg er så heldig og priviligeret, at jeg ikke bare skal hoppe ud i et nyt job som så mange andre, fortalte Mikkel, der nyder at have fået en almindelig hverdag, hvor han henter sine børn Eddie Max og Vince i institutionen.
Mikkel Hansens mere rolige tilværelse i dag skal også ses i forlængelse af, at han i begyndelsen af året blev sygemeldt, hvilket skete efter en længere periode, hvor han rejste meget mellem familiens hjem i København og Aalborg, hvor han spillede håndbold.
Selv fortalte han at have oplevet hukommelsestab i flere timer ad gangen, men kunne ikke selv se, at det var stress. Det kunne hans hustru, Stephanie Gundelach, 37, til gengæld.
I ”Aftenshowet” fortalte Mikkel Hansen tilbage i oktober, hvordan hun fik Mikkel til at indse, at det ikke var sundt at fortsætte på den måde.
- I mit tilfælde var det nok min kone, der tog beslutningen. Heldigvis. Jeg er en ret stædig person og kører på, indtil jeg brænder ud, tror jeg. Jeg var lidt fanget i at have sat mig selv og min familie i en situation, hvor jeg skulle pendle ekstremt meget.
– Jeg var i en lang periode ekstremt presset og havde en situation, hvor jeg ikke rigtig kunne huske, hvor jeg var henne. Jeg vågnede op et sted, efter at jeg havde taget en lur, og kunne ikke genkende, hvor jeg var. Jeg kunne i hvert fald se, at det ikke var derhjemme. Følelsen af at have haft x antal timer, man ikke kunne huske, sad rimelig meget i én.
LÆS OGSÅ: Kaspar og Lambang var ved at gå fra hinanden
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.