-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
En æra er slut: Stopper i "Nak & Æd"
Efter 47 år i DR og 15 år med det populære program, har 72-årige Jørgen Skouboe valgt at gå på pension.
Efter 47 års ansættelse har Jørgen Skouboe meddelt sine kolleger på DR, at han stopper til sommer og går på pension.
- Det har været en svær beslutning, men jeg ser frem til at bruge mere tid med min familie, mine børn og børnebørn. Det er en ny fase af livet, som jeg glæder mig meget til, siger 72-årige Jørgen Skouboe til dr.dk.
LÆS OGSÅ: Kongefamiliens juletræ vækker opsigt: Her har du set det før
Det seneste 15 år har han været som medvært i det populære program "Nak & Æd", hvor også kong Frederik har medvirket.
- "Nak & Æd" har været mit hjertebarn, siden vi optog første program i oktober 2009, og det har været et eventyr at dele oplevelserne med Nikolaj Kirk. Sammen har vi skabt et program, der ikke kun underholder, men også inspirerer til at komme tættere på naturen og forstå, hvor vores mad kommer fra. At se det første gang i tv i 2010 og opleve, hvordan seerne tog det til sig, var en stor glæde, siger Jørgen Skouboe til dr.dk og tilføjer:
LÆS OGSÅ: Kurt Ravn var tæt på at dø: En engel reddede mig
Artiklen fortsætter under billedet.
- Med 15 sæsoner, flere end 100 afsnit og besøg i 26 forskellige lande er det fantastisk at tænke på, hvor langt "Nak & Æd" er nået. At dele denne rejse med Nikolaj har gjort det endnu mere mindeværdigt, og jeg er stolt af, hvad vi har skabt.
Ifølge DR kommer der yderligere fire afsnit i en sæson 16 af "Nak & Æd" i løbet af 2025.
LÆS OGSÅ: Janni Ree i stødet: Viser numsen frem på den røde løber