-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Frygt for Alzheimers fik Sussi til at foretage drastisk valg
Sangeren blev hårdt ramt af hukommelsesproblemer efter Leos død.
Efter sin mand, Leo Nielsens død sidste forår, oplevede Sussi Nielsen oftere og oftere at have problemer med hukommelsen.
Hun kunne glemme, hvad hun var gået ind i et andet rum for at hente, men også helt almindelige ord var pludselig væk.
LÆS OGSÅ: Sussi om den nye kæreste: Leo har en finger med i spillet
Hendes egen mor blev dement, så den 68-årige sanger frygtede, at hun også kunne være i begyndelsen af en uhelbredelig demenssygdom som Alzheimers.
I et interview med Ekstra Bladet fortæller Sussi at hun i Leos efterladte papirer samtidig fandt en artikel fra Illustreret Videnskab om demens.
Her stod der blandt andet, at der er en direkte forbindelse mellem sund mad og en sund hjerne.
LÆS OGSÅ: Sussi overvejer ny karrierevej
Derfor omlagde hun sin kost og droppede fuldstændigt kød og sukker.
Det har både hjulpet på hukommelsen og gjort hende gladere.
SE BILLEDERNE: Mussi er Sussis lille hundehvalp
- Jeg spiser mange grøntsager og en masse nødder. Jeg spiser også oliven, avokado, fed fisk og æg. Det er de gode fedtstoffer, som hjernen og kroppen har brug for. Jeg spiser ikke længere kød. Min mave kan ikke lide det længere. Medmindre jeg nogle gange er tvunget til det, men så er det mest kylling. Hvis der bliver serveret grisekød, spiser jeg mindre af det. Det er pokkers, fordi jeg kan skidegodt lide sådan en lækker flæskesteg, fortæller Sussi til avisen.
Hun tabte sig dog i begyndelsen så meget, at hun følte sig direkte mager og derfor er hun begyndt at spise mere af den sunde mad.
LÆS OGSÅ: Sussi jubler: Smaskforelsket i ostemanden