-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Ghita afslører tv-hemmelighed
Sammen med Jim Lyngvild ser det ud til, at Ghita vender tilbage til skærmen
Det var en stor succes, da DR i efteråret sendte roadtrip-programmerne 'Jim og Ghita', hvor Ghita Nørby sammen med Jim Lyngvild tog på kulturrejse rundt i Danmark. Og de seks afsnit kan snart blive til flere.
– Det håber vi. Næste sommer eller før. Det ved vi ikke. Det er muligvis ved at blive planlagt, sagde skuespilleren med et stort smil til HER&NU ved premieren på balletten 'Karen Blixen' på Det Kongelige Teaters Gamle Scene.
LÆS OGSÅ: SE BILLEDERNE: ‘Årgang 0’-stjerne har fået kørekort – og kører galt første dag
En af de nye destinationer kunne måske blive Blixens hjem i Rungsted, hvor en ung Ghita Nørby engang var til selskab hos forfatteren, der døde i 1962. I et af de første programmer var der et rørende gensyn med Borreby Slot ved Skælskør. Her havde Nørby ikke været, siden hun i 1960 optog 'Baronessen fra benzintanken' med Dirch Passer og Ove Sprogøe.
– Det var jo sjovt. Der har jeg ikke været siden dengang. Det lignede sig selv. Jeg er blevet ældre, men Borreby består, sagde den 84-årige skuespiller og smilede igen.