Lonnie Devantier var kun 17 år, da hun i 1990 vandt det danske Melodi Grand Prix med Keld Heick-hittet 'Hallo Hallo'. Og for tiden kan man igen opleve den 46-årige sanger og sang-skriver, som i dag går under navnet Lonnie Kjer, optræde med hittet rundt i landet i forbindelse med Grand Prix Galla-showet 'Disco Tango'.
Her er hun på plakaten sammen med Annette Heick, Gry Johansen, Bryan Rice og Silas Holst.
– Det var skønt at optræde med den igen. Folk virkede glade, sagde Lonnie efter show-premieren i Hillerød.
Selvom det nostalgiske nummer stadig holder, så har Lonnie faktisk kun i sjældne tilfælde optrådt med det. I denne omgang var det i forbindelse med et godt formål.
Lonnie Devantier er i dag blevet 46 år. (Foto: Peter Hauerbach)
– Grand Prix-sejren dyrkede jeg kun i et par år efter, fordi jeg til daglig bevæger mig i en lidt anden musikalsk genre, fortalte Lonnie, der blandt andet er en del af poprock-gruppen 'Sing Sing Sing' sammen med Ivan Pedersen, Alex Nyborg Madsen og Sascha Dupont.
De skal i øvrigt på turné til efteråret, så hun er gået i gang med at skrive nye numre til touren. Derudover skriver hun sange til andre og indadvendte melankolske sange til sine egne optrædener samt til duoen 'Dark & Dear'.
Privat er Lonnie Kjer singlemor til 13-årige Hannah og Villads på 16. Familien bor i en haveforening på Amager. Børnene har hun med trommeslageren Henrik Askou.
Og så rejser hun gerne på ophold til den spanske solkyst, hvor hendes far, 'Keld & The Donkeys'-
musikeren Egon Kjer har været bosat de seneste 17 år.
– Der elsker jeg at være og er kommet der gennem hele mit liv. Det kan være, det ender med, at jeg en dag flytter derned.