Både Nicolaj Lindby og Cyklus er da også spået til at ende i farezonen med henholdsvis odds 1,60 og 1,80, og for Nicolaj Lindby vil det så være anden gang, at han skal kæmpe for sin overlevelse i programmet. I sidste uge endte han i farezonen mod den 19-årige Victor Hauch, men Nicolaj trak det længste står og blev sendt videre af Blachman.
I den modsatte ende af skalaen er Cristian Oprea, der giver hele 28 gange pengene igen, hvis han ryger ud, så bookmakerne virker ganske sikre på, at vi får ham at se igen i næste uge. Det er også ham, der er favorit til at vinde programmet, og det giver kun pengene 3,15 gange igen, hvis han løfter 'X Factor'-trofæet til april.
Men nu er det som sagt ikke Danske Spil, der afgør 'X Factor', så alt kan ske. Sidste spåede de, at det ville blive Cyklus, der skulle forlade programmet, men gruppen endte ikke engang i farezonen.
Annonse
Følg med i aften klokken 20.00 på TV 2 og TV 2 PLAY, hvor andet liveshow bliver vist.