-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Mette Sommer og Helena Witt uenige: Så meget må en brudekjole koste
Mette Sommer og Helena Witt er langt fra enige om, hvad en brudekjole må koste.
Hvor meget må en brudekjole egentlig koste? Det spørgsmål deler Mette Sommer og Helena Witt, der i denne uge gæster "Marcus og Realitypanelet"
Artiklen fortsætter under videoen.
Mette Sommer fortæller, at hun går meget op i økonomi, og derfor blev hun også noget overrasket, da snakken faldt på budgettet til en kommende brudekjole til venindens Frida Paus Regnars kommende bryllup.
Samtalen opstod, da de tre veninder var samlet og samtalen falder på bryllupskjoler, og hvad de egentlig må koste. Og her er det tydeligt at de tre veninder er lidt uenige.
– Så starter hun med at sige 15.000 kroner, og jeg kan tydeligt se, at Helena og jeg tænker det samme: Hold da kæft! Det er mange penge, fortæller Mette.
Frida havde dog allerede indset, at 15.000 kroner måske ikke rakte til drømmekjolen. Derfor hævede hun budgettet til 20.000 kroner, og det fik Mette til at reagere:
– Vi sad seriøst og var sådan: Er du seriøs? Det kommer jeg aldrig til at give, understreger Mette.
Det er Helena til gengæld ikke enig i.
– Og det gør jeg. Det kunne jeg godt finde på, griner Helena.
For Helena Witt handler det nemlig om at finde den helt rigtige kjole også selv om den koster lidt ekstra.
Marcus spørger direkte, om hun virkelig kunne finde på at bruge 20.000 kroner på en brudekjole.
– Altså hvis det er min drømmekjole, så er jeg ked af det, så går jeg ikke på kompromis, fortæller Helena.
Mette Sommer ser anderledes på fordelingen af bryllupsbudgettet. Hvis et bryllup eksempelvis koster 200.000 kroner, vil en kjole til 20.000 kroner udgøre hele ti procent af budgettet.
Helena er dog klar i spyttet til den kommentar
– Og så finder manden sit tøj i genbrug, og så går det lige op, siger hun med et grin.
Her kan du lytte til ugens afsnit af "Marcus og Realitypanelet":