-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Inden ‘Landmand søger kærlighed’: Fik råd af TV 2-kendis
Jacob Pedersen fik inden optagelserne nogle gode råd af en erfaren herre.
Jacob Pedersen er aktuel i datingprogrammet 'Landmand søger kærlighed', der netop har haft premiere på TV 2.
LÆS OGSÅ: Ny vært på 'Vild med dans': Her er hendes kendte mand
Artiklen fortsætter under videoen af Gustav fra sidste sæson af 'Landmand søger kærlighed'.
Jacob var seks år om at tage sig mod til sin deltagelse, da han allerede blev forsøgt castet, da han var 20 år. Dengang mente Jacob selv, han var for ung, men nu er han klar, og han har da også forberedt sin deltagelse, så godt han kunne.
- Jeg kender Kresten, der har været med i 'Kærlighed hvor kragerne vender', og har talt med ham om, hvordan det er at lave fjernsyn. Han kom med et godt råd om, at jeg bare skulle være mig selv og slappe af i det, og så skulle det nok gå, fortæller Jacob til HER&NU.
Jacob, der kæmper med sin generthed, føler, at det er gået godt med at være sig selv på tv.
- Det er gået bedre end forventet. De første afsnit skulle jeg lige i gang og var lidt anspændt i starten, men det gik stille og roligt over, fortæller Jacob videre.
LÆS OGSÅ: Populært DR-program vender tilbage
Jacobs ven Kresten Malmstrøm Petersen fandt kærligheden i TV 2-programmet 'Kærlighed hvor kragerne vender', hvor han blev kærester med Mia Lyngø Rasch. De har i dag sønnen William sammen.
Følg med hver tirsdag kl. 20.00 på TV 2 og TV 2 PLAY for at finde ud af, om Jacob kan gøre Kresten kunsten efter i 'Landmand søger kærlighed'.
LÆS OGSÅ: Vejen til succes: Så ekstrem er Viktor Axelsen