-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Johnna Maibom fejres efter stor hjerteoperation
Leif Maiboms hustru har fået en fire-dobbelt bypassoperation i hjertet.
Det, der for et par måneder siden begyndte som smertefulde hjertekramper, endte forrige mandag med en fire-dobbelt bypassoperation i hjertet.
Vel hjemme i Sønderborg efter den succesfulde operation på Odense Universitetshospital, kan Johnna Maibom i dag fejre sin 78-års fødselsdag.
LÆS OGSÅ: Ærgerlig Sofie Linde: Sandt feriemareridt
- Det bliver stille og roligt. Vi får seks gode venner på besøg til lidt tapas og vin. Johnna har det godt, men hun er stadig meget træt, fortæller Leif Maibom, 72, der ikke har spor imod at være fruens privat SoSu-assistent indtil hun er helt frisk igen.
Parret, der i går havde 38-års bryllupsdag, glæder sig over at lægerne kalder Johnna en "mønsterpatient" og at hun er i mærkbar bedring.
LÆS OGSÅ: Joey Moe skal være far igen: Det har ikke været nemt
Men der er ingen tvivl om at sygdomsforløbet har været en voldsom forskrækkelse, som de skal bruge tid på at komme over.
- Hvis ikke det var blevet opdaget, kunne hun jo sagtens bare være faldet om med en blodprop i hjertet. Op til jul fik hun hjertekramper og blev selvfølgelig straks undersøgt. Hun blev sendt videre fra sin egen læge til undersøgelse på Aabenraa Sygehus og her viste det sig, at det var meget værre end først antaget. Det har været nogle meget svære uger fra hun fik at vide, hun skulle opereres, til hun blev indlagt til operationen, siger Leif, der på Johnnas vegne fortæller hvor taknemmelig hun er over den meget kompetente behandling, hun har fået hele vejen gennem sundhedssystemet.
- Vi har sat alt på pause og tager den med ro indtil Johnna er rask. Så skal vi ud og rejse og opleve en masse sammen igen, slutter Leif Maibom.