-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
Karsten Ree får pressen smidt ud af retten
Dørene er netop blevet lukket i dagens retssag, så pressen kan ikke rapportere fra selve retssagen i Hillerød.
Klokken 9.15 startede retssagen, hvor Karsten Ree forsøger at stoppe udgivelsen af Janni Rees bog "Evig Diva".
LÆS OGSÅ: What! Dukker op i retten med blåt øje
Bogen er allerede udgivet, og både Janni og forlaget har slået fast, at de ikke vil lade sig diktere af rigmanden. Læs mere om det her.
Der gik dog ikke mange minutter af retssagen, efter Janni og Karsten var ankommet med følge, før Karsten Rees advokat begærede lukkede døre.
Efter en kort vortering besluttede dommeren sig for at efterkomme Ree-lejrens ønske.
- Jeg har taget i betragtning, at hvis sagen bliver behandlet offentligt, kan det skade formålet med selve sagen. Der er ingen afgørende offentlig interesse, der strider imod at lukke dørene, lød det fra dommeren.
LÆS OGSÅ: Janni smider bombe: Snyder Karsten inden retssag
Fra forlaget bag Buster Nordics side er man uforstående overfor dommerens beslutning.
- Vi tager skarp afstand fra dommerens beslutning om dørlukning i dagens retsmøde. Denne sag handler om noget langt større end en enkelt bog – den handler om ytringsfrihed og retten til at eje sin egen historie. At netop denne kamp nu skal føres bag lukkede døre, er dybt bekymrende og et farligt signal at sende. Ja, der eksisterer en fortrolighedserklæring, men det handler i sin essens om forsøg på at tage ejerskab over et menneskes offentlige liv – ikke blot bagudrettet, men for resten af Janni Rees liv, mener forlaget, som tilføjer:
- Kan det virkelig være rigtigt, at ytringsfriheden i Danmark er under angreb fra en privat familieorganisation – og at offentligheden nægtes indsigt?
Dette er ikke acceptabelt. Vi står fast på vores principper og fortsætter kampen for retten til at tale frit, også bag rettens lukkede døre.
I Karsten Rees lejr er de glade for beslutningen om dørlukning.
- Vi konstaterer med tilfredshed, at retten har imødekommet vores begæring om lukkede døre, lyder det fra Sune Aagaard, der er kommunikationsansvarlig for Karsten Rees virksomheder.
HER&NU har taget plads udenfor retten og følger sagens gang. Indenfor har Janni opbakning af både kæresten Jeppe Stokholm og veninden Linse Kessler.