Keld og Hilda Heick

Keld Heick overrasket med ærespris

Søren Radsted fik æren af at holde en smuk tale for Keld Heick, der fik den ikke annoncerede ærespris.

logo herognu HER&NU HN

Midt under aftenens uddeling af Rockakademiets priser blev Keld Heick taget med bukserne nede, da Søren Radsted pludselig præsenterede en pris, der ikke var annonceret. 

Det var nemlig en ærespris, som blev overrakt til Keld Heick.

– Kære Keld. Det er mig en stor ære at skulle overrække dig akademiets ærespris. Der er i mine øjne utrolig mange grunde til, at den her pris går til dig, og for ikke at gøre talen alt for lang har jeg listet fem gode grunde til, at den tilfalder dig.

Artiklen fortsætter efter videoen.

– Den første er, at du har været i branchen i 64 år. Alene det er sgu en bedrift. Du var med til at introducere pigtrådsmusik til Danmark i 1962 med The Donkeys og senere med andre bands, solo og selvfølgelig med din kone i duet.

– Vel at mærke 64 års musikkarriere uden de helt store shitstorme, bare fornemt kørt. En anden god grund til, at prisen tilfalder dig ,er din flittighed, du har skrevet over 2000 sangtekster. Den tredje gode grund til, at du får prisen, er, at du har været kongen af Dansk Melodi Grand Prix med 31 bidrag, hvoraf de ni af dem gik hen og vandt.

Herefter hyldede Søren Radsted Keld Heick for sit store bidrag til den danske revybranche, og til slut påpegede han i talen, at Keld Heick har lavet Danmarks bedste musikprogram "Musikbutikken".

Salen brød ud i stående applaus, da Keld Heick indtog scenen for at modtage aftenens overraskelse i form af æresprisen, og han takkede ved at give et nummer.