-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
LÆS HER: ‘Badehotellet’-Aske Bangs store år
Aske Bang har følt sig som den nye dreng i klassen i syvende sæson af 'Badehotellet', men han har nydt at spille Jan Larsen.
Romantikeren Jan Larsen har slået et telt op i klitterne ude foran 'Badehotellet'. Syvende sæsons nye karakter bliver spillet af skuespilleren Aske Bang, der har følt sig godt taget imod af det fasttømrede hold bag seer-succesen.
- Det er en serie, hele Danmark elsker, og som har kørt i mange sæsoner. Alle skuespillerne kender jo det hele, så man kommer og er den nye dreng i klassen. Folk er sindssygt søde, og det har været en rar oplevelse, fortæller den 31-årige skuespiller.
LÆS OGSÅ: 'Badehotellet'-stjerner: Vi er som søstre
Aske er oprindeligt uddannet filminstruktør, men han har 12 års erfaring som skuespiller.
- Den første scene er altid den sværeste. Man skal lige finde tonen og ramme jargonen. Det med, at man spiller en karakter fra en anden tid, skal man lige have ind under huden. Når man så har overstået den første scene, så er man ligesom inde i det, forklarer skuespilleren, der var til casting i de originale kulisser og samme dag fik at vide, at han havde fået rollen.
LÆS OGSÅ: ‘Badehotellet’-skuespiller om sin rolle: Jeg skulle ikke lave filmskuespil
Har ikke selv set 'Badehotellet'
Selv har han ikke set alle sæsoner af 'Badehotellet', men efter at han fik rollen, er han gået i gang.
- Jeg synes, at det er enormt hyggeligt. Mine forældre har set det hele, og hele familien har været meget spændte over, at jeg skulle være med. De ville se det uanset hvad, men synes, at det er sjovt, at jeg er med, siger han smilende.
LÆS OGSÅ: ‘Badehotellet’-skuespiller indrømmer: Vild med Severin og Leander
For tre år siden var Aske nomineret til en Oscar for sin kortfilm 'Silent Nights', og i 2020 kan han se frem til forhåbentlig endnu et stort år. Tv-serien 'Cold Hawaii', som han selv har skrevet, instrueret og spillet hovedrollen i, får premiere på streamingkanalen Xee, mens hans første spillefilm, 'Welcome to the Moon', også får premiere.
- Jeg går et spændende år i møde. Det er knald eller fald. Jeg har sommerfugle i maven, men det er en sund nervøsitet, lyder det fra multitalentet.
Se sidste afsnit af 'Badehotellet' sæson 7 i morgen kl. 20.00 på TV 2.
LÆS OGSÅ: 'Badehotellet'-skuespiller indrømmer: Jeg var castet til en anden rolle