-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Liv Martine og Victor Lander sammen i nyt program
Så er der godt nyt til alle fans af bagedyst og julekalender!
Hele december måned tørner skuespillere fra "Tidsrejsen 2" og velkendte ansigter fra "Den Store Bagedyst" og "Den Store Juniorbagedyst" nemlig sammen på DR i "Det Sorte Kageshow". Et helt unikt og underholdende familieprogram, hvor kagebagningen bogstaveligt talt går i sort. For kan man holde styr på bageteknikker og ingredienser, når det hele foregår i totalt mørke?
LÆS OGSÅ: Medvirker Ulf Pilgaard i "Det sidste ord"? Nu svarer TV 2
Værterne, Liv Martine og Victor Lander, sørger for at der er nogenlunde styr på sagerne i mørklagte køkkener. Men lidt kaos er svært at undgå, og selv når deltagerne synes, at de er ved at have sanset sig frem til de rigtige ingredienser, dukker programmets drillenisse, Sælma, op og sørger for lidt ekstra ballade.
- I "Det Sorte Kageshow" samarbejder børn og voksne om at lege i køkkenet. Vi ved fra seneste års undersøgelser, at børn mangler færdigheder, fordi de ikke inviteres med i køkkenet, som de er blevet tidligere. Det synes vi er ærgerligt, for børn er super kompetente og dygtige, og vi vil med programmerne styrke lysten til at se køkkenet som et sted, hvor leg, samarbejde og sjov er i højsædet, og hvor fællesskabet er vigtigere end det perfekte snit. Vi er selv blevet både overraskede og rørte over den holdånd og kreativitet, som vokser ud af mørket, når vores deltagere kaster sig ud i udfordringer sammen og løser svære opgaver ved fælles hjælp og støtte, fortæller Marlene Boel, chef i B&U hos DR.
Det er ikke første gang DR bager i mørke. Flere elementer fra det populære børneprogram "Ultras Sorte Kageshow", der blev sendt for sidste gang i 2018, vil gå igen i "Det Sorte Kageshow". Både koncept og udseende er fornyet, og der er fokus på fællesskabet omkring at løse den nærmest umulige opgave; at bage kage helt uden at kunne se.