-
Janni efter retssagen: Overrasket over Karsten
-
Janni og Karsten i retten: Her falder afgørelsen
-
LIVE fra retten: Nu afgøres sagen mellem Janni og Karsten
-
Striden fortsætter: Nu mødes Janni og Karsten igen i retten
-
Janni Ree: "Jeg er ked af det"
-
Ups! Janni afslører Jeppes sande alder
-
Janni Ree afslører ferieplaner
-
Janni Rees store lettelse: Naboen kom hende til undsætning
-
Janni Ree fyret
-
Kærlighed på toppen: Janni Ree og Jeppe Stokholm viser deres luksus penthouse frem
-
Janni Ree afslører stort problem
-
Janni og Jeppe afslører: Nu er datoen sat
Bestseller bliver til TV igen: Lone Theils sande glæde
Selv om krimiforfatteren ikke har haft noget at skulle sige i castingen af sin fiktive heltinde Nora Sand, kunne hun næppe have ønsket sig en bedre skuespiller i rollen.
Det er altid med lidt tilbageholdt åndedræt, at forfattere
sælger deres bøger til filmatisering. Men krimiforfatteren Lone
Theils var rigtig godt tilfreds med
DR-serien ”Pigerne fra Englandsbåden” om hendes journalist Nora
Sand. Nu er der en sæson to på vej.
– Den er baseret på bogen ”Troskyldigheden selv”, og jeg blev invi- teret til at overvære nogle optagelser i en stor, flot lejet villa i Hørsholm, hvor en kvinde bliver fundet druknet. Selvom der er lavet nogle justeringer i forhold til min bog, så er det holdt i ånden, afslører Lone Theils, 56, som lige nu er aktuel med den syvende bog om Nora Sand, ”En djævelsk plan”.
Den populære krimiserie er solgt til udgivelse i 20 lande og har solgt mere end 320.000 eksemplarer.
Lone så også nogle prøveoptagelser, da Nora Sand skulle findes.
– Lige så snart jeg så Marie Sandø Jondal, så tænkte jeg, ”Ja, der er hun”. Hun har lige nøjagtigt det, som jeg ser i Nora Sand med beslutsomhed og nysgerrighed. Jeg havde ikke indflydelse på valget af Marie, men er glad for, at de valgte hende.


Det forventes, at ”Troskyldigheden selv” sendes på DR i løbet af 2026.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.
