-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Martin forklarer: Derfor ser jeg ikke 'X Factor'
Den tidligere 'X Factor'-vinder har bedre ting at tage sig til fredag aften.
Når 'X Factor' i aften tager hul på sin 17. sæson, så er chancen lille for, at tidligere vinder Martin Hedegaard følger de spirende sangtalenter på skærmen.
LÆS OGSÅ: Christiane afslører stor beslutning: Aldrig igen
Han vandt programmets første sæson i 2008, og selvom programmet ændrede hans liv, så hænger Martin ikke ved som trofast seer her 16 sæsoner senere.
Da Realityportalen/HER&NU mødte 31-årige Martin på den røde løber til Danish Music Awards, spurgte vi ham nemlig om, hvorvidt han stadig følger med i sangprogrammet.
- Det er ret begrænset, lød svaret fra Saveus-stjernen, der tilføjede, at det ganske enkelt er fordi, han ikke har tid - eller i hvert fald har bedre at tage sig til en fredag aften.
- Fredag er vi ude at spille jo, og jeg sidder og laver musik hele tiden på det der tidspunkt. Det er ikke lige klokken 20 om fredagen, jeg sidder foran tv'et i sofaen. Der er jeg ude at feste med mine venner eller noget andet, forklarede sangeren.
LÆS OGSÅ: Saint Clara udgiver sang om Hugo Helmig
Efter Martin vandt 'X Factor' som 15-årig i 2008, havde han nogle år væk fra musikken, men i 2015 startede han solo-projektet Saveus, hvor han brød igennem med sangen 'Levitate me'. Han har senere vundet adskillige priser, og i 2018 åbnede han Orange Scene på Roskilde Festival.
Saveus var også nomineret ved sidste uges Danish Music Awards for sangen 'Verden vågner', som er blevet til i samarbejde med Gilli.