-
Det tænkte Sofie under kysset med Oliver
-
Winnie Topp efter operation: Giver status på helbredet
-
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
-
Adam ked af det efter brud: "Jeg blev chokeret"
-
Efter sidste rose: Sådan er Anders og Mies relation i dag
-
Sådan spurgte Laurids, om Sofie ville være kærester
-
Mie i tvivl inden sidste rose: Dét gjorde udfaldet
-
Se klippet: Han får Mies sidste rose i "Bachelorette"
Nye tider på Bakken: De sidder på flæsket
Der har været fuld gang i cirkusrevyen denne sommer.
Efter 12 anmeldelser med topkarakter er der ingen tvivl om hvilken revy, der er årets mest populære denne sommer.
LÆS OGSÅ: Vender tilbage til skærmen
Cirkusrevyen har slået benene væk under både anmeldere og publikum, og det blev fejret søndag aften i revyens hyggelig gårdhave med en halvvejsfest med stegt flæsk og persillesovs – ganske som det har været tradition de sidste 39 år, når revyen er halvvejs igennem årets program.
– Det er meget overvældende og helt fantastisk at gå på arbejde herude. Man kan mærke på publikum, at de bliver overraskede, men samtidig også en accept af: ”Nå, det havde vi ikke lige regnet med!”. Og så har vi det bare rigtigt godt sammen i revyen, fortalte Merete Mærkedahl, 41, som spiller med i Cirkusrevyen for tredje år i træk.
LÆS OGSÅ: Kongehuset overrasker: Prins Christian får ikke årpenge
Hvor Cirkusrevyen tidligere havde sin dronning i skikkelse af Ulf Pilgaard, så er Merete Mærkedahls parodi på statsminister Mette Frederiksen blevet en nyklassiker. Og ikke blot på scenen, men også i arbejdsgangen, blæser der nye vinde i revyen i år.
– Vi har fået sommerferie i uge 29 og 30, og det er nyt. Vi går moderne tider i møde her i revyen, så man også kan have et familieliv ved siden. Til gengæld spiller vi så helt frem til slut august. Det moderne er jo, at man ikke ER sit arbejde, men at man er glad for sit arbejde og også kan passe sit familieliv, fortalte Merete, som udover sommerferie i Thy også skal med sin partner Anna Windfeld og deres to børn, Anker på fem år og Esther på otte, en tur i Astrid Lindgreens verden i Sverige.