-
Janni og Jeppe afslører: Nu er datoen sat
-
Janni Ree åbner op om flytning: Fuldstændig frustreret
-
SE DEN VILDE VIDEO: Janni Ree revet rundt af verdenskendt stripper
-
Lå ikke i kortene: Janni og Jeppe tager kæmpe skridt i forholdet
-
Efter strid med Karsten: Janni Ree vender tilbage med ekstra kapitel
-
Janni Ree advarede kæresten fra starten: De har førsteprioriteten
-
Janni i chok: Det værst tænkelige er sket
-
Sådan mødtes Janni og Linse
-
Janni Rees mor i voldsom ulykke: Vi troede, hun ville dø
-
Janni Rees stormfulde tid: Støttet af mor
-
Se billedet: Her er Janni Rees nye bog
-
Janni: Ville have været venner med Karsten
Her er årets revyhold i Odense Sommerrevy
Odense Sommerrevy hylder både dansk revy og H.C. Andersen med stor premiere og festlige overraskelser – og et besøg fra digteren selv!
De har gået så grueligt meget igennem, før de kunne folde vingerne ud og blive en smuk svane i Odense Sommerrevy.
En økonomisk coronalussing var ved at tage livet af revyen på engen ved Fruens Bøge, men i år er der masser at fejre i Odense, hvor revyen har premiere for niende gang. Det tog holdet forskud på sammen med H. C. Andersen og Prinsessen På Ærten, da årets revyhold forleden blev præsenteret i hjertet af Odense.
Dansk revy kan i år fejre 175-års jubilæum, og Odense Sommerrevy skal selvfølgelig også fejre, at Danmarks Nationaldigter H. C. Andersen ville være fyldt 220 år.
– Jeg kan godt løfte sløret for, at H. C. Andersen kigger forbi i revyen. Han brygger på en historie om en højst aparte kejser i Amerika, fortæller Henrik Koefoed, 69, grinende. Det er hans tredje gang i revyen i Odense, og han glæder sig til en sommer på Fyn.
Odense Sommerrevy har premiere 6. maj.
Se flere billeder herunder...


– Du har næse for gode eventyr, sagde Odenses lokale H. C. Andersen, Torben Iversen, som har set Henrik optræde som deres fælles alter ego i revyen.



Direktør og spiller Lars Arvad, 45, skal holde tungen lige i munden, for han skal også instruere i år. – Odense Sommerrevy er eventyret i mit liv, som gik i opfyldelse. Jeg var i praktik i Cirkusrevyen i 1997 og drømte om at få en revy i et telt til Odense.

– Jeg følte mig som den grimme ælling som barn, for jeg var langsomt udviklende og var i lang tid mindre end mine kammerater. Men da det lykkedes mig at blive skuespiller som 25-årig, så blev jeg en smuk svane, fortæller Thomas Mørk, 62.

Musicalstjernen Sara Gadborg, 45, er ny på holdet i Odense. – Jeg kender alt til at være en grim ælling. Jeg har gået på syv skoler i min barndom, fordi jeg blev mobbet helt sindsygt, og så flyttede jeg 24 gange, inden jeg blev 18 år, forbi mine forældre er skuespillere.

Revydirektørparret Michelle, 47, og Lars Arvad, 45, mødtes allerede i folkeskolen, og siden har de fulgtes ad. – Vi spillede amatørteater sammen, blandt andet i ”Sommer i Tyrol”, hvor jeg spillede Josepha og Lars spillede Leopold. Jeg skulle give ham en lussing hver aften, og det var svært, for vi var lige blevet kærester, fortæller Michelle.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.
