-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Petra Nagel om ny sæson 'Bachelorette': Mændene er helt anderledes
Det er ikke kun lokationen, som er anderledes, når to piger igen skal date 18 mænd i sæson to af 'Bachelorette'.
Sidste år gik mændene med gamacher, skrev følsomme sange, dyrkede gruppe-meditation, overbrugte ordet ’kærlighedssprog’ og snakkede om salatslynger i første sæson af 'Bachelorette' - men det er fortid, hvis man skal tro værten Petra Nagel .
LÆS OGSÅ: Julie Kriegler afslører graviditet
- I sidste sæson havde mændende brug for og lyst til at vise, hvem de var, hvad de følte, og hvorfor de var med. I år er mændende helt klart med, fordi de gerne vil finde en kæreste. Der er ikke så meget blomsterkrans og kysseri i poolen, forklarer Petra i Martin Johannes Larsens podcast 'Én dag tilbage', men slår fast, at hun ikke foretrækker det ene over det andet.
- Jeg elskede også den udvikling, som der var sidste år, men det er lidt renere - i forhold til konceptet- i år.
Selvom der bliver mindre fokus på følsomme mænd og mandefælleskab, kommer programmet dog ikke til at være fri for samfundsrelaterede emner.
- Vi kommer også til at ramme ind i samtaler, som vi generelt har i samfundet. Sådan noget med samtykke og seksualitet, og det elsker jeg, at vi også kan i sådan et program, forklarer Petra.
LÆS OGSÅ: SE VIDEOEN: Her vender Dolken og Knaldperlen tilbage
Anden sæson af 'Bachelorette' foregår på Sri Lanka med to dejlige kvinder og en masse dejlige mænd - og ifølge Petra Nagel kan man glæde sig til en premiere i slutningen af maj. Sidste år foregik sæsonen i Mexico, og programmet havde premiere 23. maj 2023.