-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Sara Lygum om "Vild med dans": Gør det for mine børn
Det var Saras børn, der gav hende modet til at sige ja til "Vild med dans".
Tv vært Sara Lygum er nydanser i "Vild med dans", hvor hun danser med Damian Czarnecki. Sara er tidligere blevet spurgt af TV 2, om hun ville være med i danseprogrammet, men det er først nu, hun har kunnet sige ja.
Og det med god grund.
LÆS OGSÅ: Efter TV 2-fyring: "The Antonelli Orchestra" optræder igen
- Alting til sin tid. Mine børn er 13 og 16, så timingen er god nu, for de er så store, og det hjælper meget på det. Jeg valgte også at lave en jobændring for fem år siden for netop at skabe mere tid til mine børn, så jeg kunne være der, inden de nåede at vokse alt for meget fra mig, fortæller Sara og tilføjer:
- Det er vigtigt, jeg har tiden og overskuddet. Jeg skal ikke sige ja, hvis jeg ikke kan, for det vil ikke være fair overfor Damian, showet eller seerne, hvis jeg ikke var der mentalt.
Derudover var der en vigtig faktor, der spillede ind på Saras valg om at sige ja til "Vild med dans".
- Mine børn skubbede til mig og sagde, jeg skulle være modig, og jeg har lyst til, de også er sådan i livet og tør. Og så havde jeg også lyst til at udfordre mig selv ved at lære at danse og gøre noget, jeg aldrig har gjort før, fortæller Sara.
Saras ja til "Vild med dans" har vist sig at være et godt forbillede, for nu er sønnen også begyndt til dans på den efterskole, han går på, og Sara tror, at det er hendes mod, der er givet videre til sønnen.